Brandkår kallades till en brand i Askare hage under måndagsförmiddagen
Larmet kom in strax efter klockan 10.40 på måndagsförmiddagen rapporterar UNT.se. Det handlade om en misstänkt skogsbrand vid Askarhage naturreservat i Sigtuna. Räddningstjänsten hade ännu inte hunnit fram, men en person som ringt in hade sett att det pyrde lite i terrängen och uppskattade att området var omkring 15 kvadratmeter stort. Räddningstjänsten skulle möta upp personen på plats, berättade Oscar Davila från räddningstjänsten. SMHI hade redan på söndagen utfärdat en varning om hög brandrisk i skogsområden, och den varningen gällde åtminstone till klockan 23 på måndagskvällen.
Nyheter Polisen genomför just nu en nationell trafiksäkerhetsvecka med fokus på hastighetsöverträdelser. Kontrollerna sker över hela landet och kan även märkas i trafiken i Sigtuna kommun.
Nyheter En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.
Nyheter En kvinna i 40-årsåldern har anhållits misstänkt för försök till grov misshandel efter en händelse i en lägenhet i Märsta natten mot torsdag, enligt unt.se.
Nyheter En person häktades vid Attunda tingsrätt misstänkt för deltagande i terroristorganisation. Beslutet fattades efter en häktningsförhandling som genomfördes under fredagen.
Nyheter Ett arbetsfordon började brinna vid F-piren på Terminal 5 på Arlanda flygplats natten mot söndag. Larmet kom in till SOS strax före klockan 01.30.
Nyheter En man i 30-årsåldern omhändertogs sent på måndagskvällen efter att ha påträffats sovande i ett trapphus på Stockholmsvägen i Märsta. Han misstänks nu för flera brott.
Nyheter Polisen larmades efter uppgifter om en kvinna som ska ha gått med en yxa längs vägen mot Steningebadet. Trots sökinsats med patrull och helikopter anträffades ingen misstänkt.
Nyheter En personbil och en lastbil kolliderade på måndagsförmiddagen i korsningen Lindberghs gata/ Pionjärsvägen i Arlandastad. En person uppgav smärta i nacken.