Foto: InsändarbildFoto: InsändarbildTornet var helt övertäntFoto: Insändarbild En stor insats bekämpade branden.Foto: Insändarbild
Brand i Klocktorn från 1700-talet
Brandkår bekämpar en brand i Klockstapeln:- Den har i princip redan brunnit ner. Det var en fullt utvecklad brand, säger Håkan Gezelius, ledningsoperatör vid räddningstjänsten enligt Aftonbladet.
Klocktornet har antänts i Klockbacken i Sigtuna och brandkår är på plats för släckningsarbetet. Som synes på bilderna är det en omfattande brand och det finns en hel del skog som elden kan sprida sig i. Tornet är från 1700-talet och är utom all räddning då det redan är övertänt. Larmet inkom strax före klockan 00.30 i natt. Vittnen uppger för märsta.nu att händelseförloppet gått snabbt och att tornet övertändes innan brandkåren hann till platsen. Klocktornet i Sigtuna är ett kulturmärke i staden och en typisk sigtunasymbol. Styrkorna lär nu få vara kvar på platsen under en tid i natt. Området kring tornet har spärrats av och Polisen kommer att genomföra en teknisk undersökning för att reda ut eventuella brottsmisstankar samt hur branden har startat.
Polisen uppger under morgonen att man först upprättade en rubricering gällande grov skadegörelse då stapeln var flera hundra år gammalt. Men man har ändrat sig under natten och nu är det mordbrand som gäller. En teknisk undersökning ska genomföras under dagen. Tidigare under natten brann det även i en papperscontainer i Sigtuna, den händelse har polisen lämnat utan anmälan enligt Polisens regionledningscentral.
Notiser Svea hovrätt fastställer tingsrättens dom mot en man från Märsta som dömts för mordförsök på sin arbetsgivare. Händelsen inträffade på en byggarbetsplats i Sollentuna i samband med en konflikt om lön.
Blåljus Under juni och juli registrerade polisen 1 435 anmälningar om misstänkta brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 1 238 händelser som ska ha inträffat under sommarmånaderna. Den vanligaste brottskategorin var stöld utan inbrott.
Blåljus Polisen registrerade 142 anmälningar om misstänkta brott i Sigtuna kommun under vecka 31. Av dessa ska 77 brott ha begåtts under veckan, medan övriga avser händelser vid en tidigare tidpunkt.
Nyheter Tågtrafiken i Sigtuna kommun hade ovanligt många förseningar i juli. Av cirka 8 300 tåg som passerade Arlanda C, Märsta eller Rosersberg kom 998 mer än fem minuter sent, vilket motsvarar 12 procent.
Blåljus En man i 50-årsåldern har gripits misstänkt för att ha misshandlat sin partner i Sigtuna. Händelsen inträffade på torsdagskvällen och ska ha skett i närvaro av parets gemensamma barn.
Blåljus Under torsdagen inträffade en trafikolycka på väg 263 mellan Märsta och Sigtuna. Två personbilar kolliderade, vilket ledde till att räddningstjänst, polis och ambulans larmades till platsen.
Nyheter Sigtuna tillhör de kommuner i Stockholms län med högst arbetslöshet. Det visar Arbetsförmedlingens senaste rapport för det andra kvartalet 2025.