Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Bråk på flygplan

En person misstänks för ofredande efter att ha bråkat med personal ombord på ett plan från Thailand till Arlanda under dagen.

Polis fick möta upp planet som kom till Arlanda vid 15-tiden, detta sedan en passagerare hamnat i dispyt med personal ombord på planet från Thailand. Polis har upprättat två anmälningar gällande ofredande. En anmälan från passageraren och en från personalen. Enligt Expressen har de tagit på varandra på något sätt, passageraren ska vara utländsk medborgare och skulle resa vidare via Arlanda.

regionsvalet

Längst väntetider till BUP i Stockholm

Politik Stockholms barn och ungdomar har lägst andel i landet som får tid hos barn- och ungdomspsykiatrin inom vårdgarantins gräns på 30 dagar. Det visar ny statistik från Sveriges Kommuner och Regioner.

Extra

Yxkvinna söktes i Steningeområdet

Blåljus Polisen larmades efter uppgifter om en kvinna som ska ha gått med en yxa längs vägen mot Steningebadet. Trots sökinsats med patrull och helikopter anträffades ingen misstänkt.