Polis utanför den aktuella bussen där slagsmålet inträffade. Foto: MMS-Bild

Bråk på buss på stationen

En busschaufför tryckte på överfallslarmet sedan det uppstått bråk mellan två personer på en buss: - De ska ha slagits på bussen, uppger Åsa Wallentin vid Polisens ledningscentral.

Klockan 20.58 tryckte chauffören på överfallslarmet efter att två personer börjat slåss. Enligt uppgift till märsta.nu ska det dock ha varit fler än två inblandade. Men Polisen uppger att bråkstakarna särades på och en som ska vara målsägande blev kvar på bussen. Denne behövde inte sjukvård.

Polisen har därefter fått ett signalement på en misstänkt person som man kort därefter lokaliserade och förhörde. Det var vid 21.20 oklart om denne person delgivits misstanke om brott eller gripits.

Artikeln uppdateras….

ambulanskrisen

Så ska Ambulanskrisen lösas

Politik Finansregionrådet Aida Hadžialić (S) satt på måndagen i möte med Vårdförbundet och Kommunal för att diskutera och hitta lösningar på krisen inom ambulanssjukvården där det i Sigtuna kommun förra veckan saknades personal till ambulansen.

Varning för skyfall – risk för översvämningar

Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för skyfallsliknande regn i Östra Svealand, vilket inkluderar Sigtuna kommun. Varningen gäller från natten mot tisdag den 29 juli klockan 01.00 och sträcker sig fram till klockan 19.00 samma dag.

Polisens medborgarlöften – Inga utsatta områden

Blåljus Polisen i lokalpolisområde Sollentuna har ingått en överenskommelse med kommunerna Sigtuna, Sollentuna och Upplands Väsby för att öka tryggheten i det offentliga rummet och minska brottsligheten. Avtalet gäller till och med 2026, med möjlighet till förlängning.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening