Polis utanför den aktuella bussen där slagsmålet inträffade. Foto: MMS-Bild

Bråk på buss på stationen

En busschaufför tryckte på överfallslarmet sedan det uppstått bråk mellan två personer på en buss: - De ska ha slagits på bussen, uppger Åsa Wallentin vid Polisens ledningscentral.

Klockan 20.58 tryckte chauffören på överfallslarmet efter att två personer börjat slåss. Enligt uppgift till märsta.nu ska det dock ha varit fler än två inblandade. Men Polisen uppger att bråkstakarna särades på och en som ska vara målsägande blev kvar på bussen. Denne behövde inte sjukvård.

Polisen har därefter fått ett signalement på en misstänkt person som man kort därefter lokaliserade och förhörde. Det var vid 21.20 oklart om denne person delgivits misstanke om brott eller gripits.

Artikeln uppdateras….

EXTRA

Vansinneskörning slutade med gripande i Märsta

Blåljus En vinglig färd som börjar vid Häggvik på E4 slutar med att en man grips på Södergatan i Märsta. Föraren, en man i 45-årsåldern, misstänks för flera brott, däribland grov vårdslöshet i trafik och drograttfylleri.

Första maj uppmärksammades på Sätuna torg

Politik 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening