Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Bråk i Sigtuna – Anmälningar om misshandel

Flera personer larmade polisen strax före klockan 03 under natten mot lördag om ett bråk som pågick utomhus i Sigtuna.

UNT.se rapporterar om bråket som skedde strax före tre natten till lördag. Enligt en av inringarna hördes även en kvinna skrika i samband med händelsen. När polisen kom till platsen mötte de en kvinna samt två män – en i 18-årsåldern och en 45-årig man. Männen hade varit inblandade i ett bråk och valde att anmäla varandra för misshandel. De båda är nu misstänka för misshandel, orsaken till bråket är i nuläget okänt enligt tidningen.

Snöröjning och halkbekämpning inför nästa veckas vinterväder

Nyheter Nästa vecka väntas minusgrader och snö i länet. Trafikverket förbereder därför intensifierad snöröjning och halkbekämpning på de större vägarna i kommunen. Vägar med mycket trafik prioriteras först, bland annat E4/Uppsalavägen, E20, E18 samt viktiga bussstråk och vägar till industriområden.

Nya bygglovsregler förenklar ansökan

Nyheter Från den 1 december 2025 träder nya regler för bygglov i kraft. Syftet är att göra det enklare och tydligare för dig som ska bygga eller göra förändringar på din fastighet.

Sigtuna klarar EU:s nya krav på luftkvalitet

Nyheter Sigtuna kommun ligger under de nya gränsvärdena för luftföroreningar enligt EU:s kommande luftkvalitetsdirektiv. En analys från Hjärt-Lungfonden visar att halterna av partiklar och kvävedioxid i kommunen håller sig på godkända nivåer, vilket bidrar till bättre folkhälsa.

Fortsatt klar majoritet kvinnor som vabbar

Nyheter Föräldrar i Sigtuna fortsätter att dela vabben ojämställt. Under de senaste tolv månaderna stod männen för 38 procent av alla vabbdagar i kommunen – den lägsta andelen på över tio år, enligt Försäkringskassan.