Foto: Genrebild/Daniel Iskander

Bråk i Märsta: En skadad och fyra gripna

En person skadades och fyra greps i samband med ett bråk i Märsta under lördagsförmiddgen.

En våldsam incident utspelade sig tidigt idag på en offentlig plats i Märsta, där flera personer var inblandade i ett bråk som resulterade i att en man skadades allvarligt. Polis och ambulans anlände snabbt till platsen för att hantera situationen och ta reda på vad som hade inträffat.

Vid den senaste uppdateringen klockan 10:14 hade fyra personer gripits i samband med händelsen. Den skadade mannen fördes till sjukhus med ambulans för att få vård.

Vid uppdateringen klockan 10:38 hade ytterligare en person tagits in för förhör av polisen. Brottsplatsen hade spärrats av, och en husrannsakan planerades i ett fordon inom polisens avspärrningsområde.

Under bråket hotades två vittnen med ett vapen, även om de inte fysiskt skadades. För närvarande misstänks de inblandade för flera brott, inklusive grov misshandel, grovt olaga hot, övergrepp i rättssak och brott mot knivlagen.

Polisen fortsätter att undersöka händelsen för att klargöra alla omständigheter och identifiera de ansvariga. Vi kommer att fortsätta rapportera om utvecklingen av detta ärende när mer information blir tillgänglig.

Uppdaterad 11.19

regionsvalet

Längst väntetider till BUP i Stockholm

Politik Stockholms barn och ungdomar har lägst andel i landet som får tid hos barn- och ungdomspsykiatrin inom vårdgarantins gräns på 30 dagar. Det visar ny statistik från Sveriges Kommuner och Regioner.

Extra

Yxkvinna söktes i Steningeområdet

Blåljus Polisen larmades efter uppgifter om en kvinna som ska ha gått med en yxa längs vägen mot Steningebadet. Trots sökinsats med patrull och helikopter anträffades ingen misstänkt.

Mordet i Sigtunafjärden

Misstänkt i mordutredning i Sigtuna omhäktad

Nyheter Attunda tingsrätt har beslutat att en 50-årig man ska vara kvar i häkte, misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden 2015. Åklagaren har fått förlängd tid att väcka åtal.