En man blev under söndagskvällen slagen av en annan man i Arlandastad.
Ett bråk mellan två män i 30-årsåldern urartade under söndagskvällen i Arlandastad. Händelsen inträffade utomhus i närheten av ett hotell, rapporterar UNT.se. Den ena mannen ska ha slagit den andra i ansiktet.
Det var en väktare i området som först uppmärksammade situationen och larmade polis strax efter klockan 22. När patrullen anlände till platsen kunde de konstatera att ett bråk ägt rum och att en person blivit slagen. De båda inblandade männen är i samma åldersgrupp, och enligt initiala uppgifter ska de ha känt varandra sedan tidigare.
Polisen har upprättat en anmälan om misshandel och kommer nu att utreda händelsen vidare. Det är i nuläget oklart om den utsatte mannen behövde uppsöka sjukvård. Ingen av männen greps på platsen, men polisen har hållit inledande förhör för att klargöra vad som lett fram till bråket.
Nyheter Svenska kyrkan i Märsta har genomfört en beredskapsövning för att klara verksamheten även vid större kriser. Under två dagar i början av mars testades arbetet helt utan el och diesel.
Nyheter Planer på ett pilotprojekt med självkörande pendeltåg växer fram i Sigtuna kommun. Sträckan som pekas ut går mellan Märsta, Rosersberg, Sigtuna och Stockholm Arlanda Airport – ett av de mest trafikerade områdena i norra länet.
Nyheter Hastigheten i Sigtuna stad kan sänkas från 50 till 40 km/h på flera gator. Frågan tas upp i kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott den 31 mars.
Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.
Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.
Politik Företrädare för Liberalerna har varit på plats vid förvaret och mottagnings- och återvändandecentret i Arlandastad. Med under dagen fanns även riksdagsledamoten och migrationspolitiske talespersonen Patrik Karlson.