Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Bråk efter dispyt i trafiken

Två män blev oense om något i trafiken under söndagen vilket resulterade i anmälningar om misshandel

Under söndagskvällen utbröt ett bråk i centrala Märsta efter ett trafikrelaterat incident, rapporterar UNT.se. Två män i 25-årsåldern blev oense i vad som beskrivs som ett ”road rage” och hamnade i slagsmål. Polisen kallades till platsen, och båda männen anmälde varandra för misshandel. Det är i nuläget oklart om någon av de inblandade fick allvarliga skador.

Extra

Biljakt tog stopp i Sigtuna

Blåljus Polisen jagade en bil genom Märsta och ut till villaområde i Sigtuna: - Det står poliser med dragna vapen, säger ett vittne till märsta.nu

Många studerar utanför hemlänet

Ung & Student Sigtuna utmärker sig i Stockholms län när det gäller var nya högskolestudenter väljer att studera. En större andel än i länet som helhet börjar sina studier vid lärosäten i andra delar av landet.

Märsta Simsällskap satsar på simkunnighet bland skolbarn

Nyheter Den här veckan genomför Märsta Simsällskap (MSS) tillsammans med Sigtuna kommun en satsning på simkunnighet för elever i grundskolan. Under vecka 34 hålls schemalagda simpass på Midgårdsbadet och Sigtuna fritidscenter, ledda av siminstruktörer från MSS och kommunens simhallar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening