Foto: Genrebild/Daniel Iskander

Bra tillgång till Internet i kommunen

I stort sett alla bostäder eller företag i kommunen har tillgång till snabb uppkoppling på 10 mb/s eller mer samt access till 4G nät i kommunen.

Post- och telestyrelsens senaste rapport över uppkopplingshastigheterna i landets regioner och kommuner är klara. För Sigtuna kommun är utbyggnaden bra, 99,9 procent har grundläggande 3G-nät. Generellt är uppkopplingen i Stockholms län för boende och företag bra. Siffrorna för kommunen visar att 9 av 10 hushåll/företag har tillgång till hastigheter över 16 mb/s och 98 procent har tillgång till över 8 mb/s.

Sigtuna klarar EU:s nya krav på luftkvalitet

Nyheter Sigtuna kommun ligger under de nya gränsvärdena för luftföroreningar enligt EU:s kommande luftkvalitetsdirektiv. En analys från Hjärt-Lungfonden visar att halterna av partiklar och kvävedioxid i kommunen håller sig på godkända nivåer, vilket bidrar till bättre folkhälsa.

Fortsatt klar majoritet kvinnor som vabbar

Nyheter Föräldrar i Sigtuna fortsätter att dela vabben ojämställt. Under de senaste tolv månaderna stod männen för 38 procent av alla vabbdagar i kommunen – den lägsta andelen på över tio år, enligt Försäkringskassan.

Många villor riskerar fuktskador vid kraftigt regn

Nyheter Allt fler småhus i Sigtuna och övriga Stockholms län visar tecken på klimatrisker som kan leda till skador vid extremväder. Enligt en ny sammanställning från If och Anticimex har mer än var fjärde villa i länet brister som kan göra dem sårbara vid exempelvis översvämning eller skyfall.

Hotfull man missade flyg

Blåljus En man som skulle resa iväg till Thailand från Arlanda fick ändra sina planer sedan han uppträtt hotfullt mot andra resenärer.