Foto: Pressbild/Upplands-Väsby kommun

Bottenplacering för Sigtuna

Trots stora grönytor, sjöar och naturreservat rankas Sigtuna kommun som sämst i länet på friluftsliv av Naturvårdsverket.

Sigtuna kommun är 195:a i landet av 204 kommuner på friluftsliv enligt Naturvårdsverket (204 av 290 kommuner medverkade i undersökningen). Det innebär också att man är sämst i länet trots att man har gått om natur och vatten. Bäst i länet är Huddinge på plats 22, Tyresö (48) och Norrtälje (57). Grannkommunerna Upplands-Väsby och Upplands-Bro rankas på plats 168 respektive 81.

Låg totalpoäng
Naturvårdsverket har undersökt tre områden och olika parametrar inom områdena. Planer för friluftsliv kunde ge max 11 poäng, Information och samarbete kring friluftsliv 7 poäng och Aktiviteter inom friluftsliv 14 poäng. Sigtuna fick totalt 9,5 poäng, medan Huddinge som var bäst i länet hamnade på 29 poäng. Sundsvall är bäst i landet och nådde hela 31 poäng.

Bilbrand skapade köer mot Arlanda

Blåljus En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.

Stor risk för gräsbrand under onsdagen

Notiser Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i snöfria områden under onsdagen den 4 mars mellan klockan 11.00 och 19.00. Varningen omfattar östra Svealand, där Sigtuna kommun ingår.

Lodjursjakten stoppas

Nyheter Lodjursjakten i länet stoppas tills vidare efter beslut den 27 februari. Därmed kan den licensjakt som Länsstyrelsen i Stockholms län beslutat om inte starta den 1 mars som planerat.