Bostadsrättspriserna går upp för första gången på nio månader.
Priserna på bostadsrätter har sjunkit sedan i september 2019, men efter nio månaders nedgång och trots coronakrisen så är det nu en uppgång enligt Newsworthy. Priserna går upp med en procent. 143 bostadsrätter såldes i kommunen under maj-juli till ett snittpris av 2 miljoner kronor. Ifjol gjordes 136 affärer vid samma period.
När det gäller villor har det varit låg aktivitet med bara 56 försäljningar, något som är under snittet för perioden historiskt sett. Förra året såldes 80 villor vid samma period, snittpriset för en villa i kommunen är nu 4,9 miljoner kronor vilket är en nedgång med en procent.
Notiser Företaget Miljödata har utsatts för en cyberattack och blivit föremål för utpressning. Sigtuna kommun är en av flera kommuner som använder bolagets system, rapporterar unt.se.
Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)
Nyheter Skolor i Sigtuna inleder samarbeten med lokala företag. Genom mentorskap och gemensamma aktiviteter ska elever redan i låg- och mellanstadiet få en inblick i arbetslivet och upptäcka olika yrken.
Nyheter Sigtuna kommun fortsätter att växa. Enligt nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB) ökade folkmängden med 207 personer under det andra kvartalet 2025. Vid halvårsskiftet bodde 52 926 personer i kommunen.
Nyheter Invasiva djur- och växtarter fortsätter att sprida sig i Sverige. Hittills i år har 28 arter som bedöms utgöra mycket hög risk för den biologiska mångfalden rapporterats i Sigtuna kommun. Bland dessa finns kanadagås, apel och mahonia.
Nyheter Antalet registrerade hundar i Sigtuna kommun minskade under 2024. Vid årsskiftet fanns 4 718 hundar registrerade i kommunen, vilket är 119 färre än året innan. Det motsvarar 89 hundar per 1 000 invånare – en lägre andel än riksgenomsnittet.
Blåljus Polisen har registrerat totalt 176 anmälningar om misstänkta brott i Sigtuna kommun under vecka 33. Av dessa gäller 84 händelser som ska ha inträffat under just den veckan, medan övriga avser tidigare tidpunkter.
Nyheter Från den 12 oktober införs ett nytt gränspassagesystem på Arlanda flygplats. Alla resenärer som är medborgare i länder utanför EU måste då lämna både ansiktsfoto och fingeravtryck när de reser in i Sverige och övriga Schengenländer.
Nyheter Renoveringsintresset i Sigtuna har nått rekordnivåer efter att riksdagen i maj tillfälligt höjde rotavdraget från 30 till 50 procent av arbetskostnaden.
Nyheter För en vecka sedan tillträdde Åsa Wallén som ny socialchef i Sigtuna kommun. Hon kommer närmast från Danderyds kommun där hon arbetat inom socialtjänsten i över tre decennier.