Priset på bostadsrätter i kommunen har ökat mest i hela länet de senaste tre månaderna.
När Svensk Mäklarstatistik släppte de senaste kvartalssiffrorna framgår att priset på bostadsrätter gått upp mest i Sigtuna kommun av länets samtliga kommuner. Nio procent har priserna gått upp i Sigtuna, i Vallentuna som är tvåa har priserna gått upp med 6,4 procent. 150 bostadsrätter såldes i kommunen mellan december-februari till snittpriset på drygt 2 miljoner, kvadratmeterpriset på bostadsrätter är uppe i 29 200 kronor. Sett över det senaste året är ökningen 2,6 procent.
På villasidan är det i princip stiltje i priserna men en minskning med 0,8 procent. Bara 41 villor har sålts de senaste tre månaderna. Endast fyra kommuner i länet har plussiffror på villasidan, resterande 22 har negativ prisutveckling. Det senaste året har det sålts 235.
Blåljus En vinglig färd som börjar vid Häggvik på E4 slutar med att en man grips på Södergatan i Märsta. Föraren, en man i 45-årsåldern, misstänks för flera brott, däribland grov vårdslöshet i trafik och drograttfylleri.
Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)
Nyheter SMHI varnar för kraftiga vindbyar i samband med skurar under fredagskvällen den 2 maj. Varningen gäller bland annat Sigtuna kommun och övriga delar av östra Svealand.
Nyheter Antalet rapporterade fall av TBE minskade i Sverige under 2024, men i Sigtuna kommun ökade smittan. Det visar ny statistik från Folkhälsomyndigheten.
Politik 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.
Ung & Student Sultan Abu-Tayea, elev i årskurs ett på teknikprogrammet vid Svea gymnasium i Sollentuna, har tilldelats 50 000 kronor i investeringskapital för sin affärsidé DriveClean – en mobil biltvättstjänst där bilen rengörs med ånga direkt på plats hos kunden.
Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.
Politik Nyligen visade statistik att Sigtuna kommun har låg lärarbehörighet i skolorna. Nu föreslår Liberalerna drastiska åtgärder för att höja behörigheten.