Foto: Genrebild/Daniel Iskander

Bostadsrätter ökade med 260 procent

Villapriserna har ökat minst i Sigtuna kommun under en tioårsperiod enligt siffror från Svensk Fastighetsförmedling. Men samtidigt ökade priserna på bostadsrätter nästan mest i länet.

Svensk fastighetsförmedling har kartlagt prisutvecklingen på villor och bostadsrätter i Stockholms län under en tioårsperiod. Av siffrorna framgår att villapriserna ”bara” gått upp med 58 procent vilket är sämst utveckling i länet. När det gäller bostadsrätter var ökningen hela 262 procent, tredje mest i hela länet, bara Upplands-Bro (276%) och Österåker (268%) hade större ökning. Minst i länet steg bostadsrätterna på Lidingö (83) procent.

I grannkommunen Upplands-Väsby var ökningen på villor 79 procent, nia i länet. På bostadsrätter hade Väsby ökat med 189 procent.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)
ambulanskrisen

Så ska Ambulanskrisen lösas

Politik Finansregionrådet Aida Hadžialić (S) satt på måndagen i möte med Vårdförbundet och Kommunal för att diskutera och hitta lösningar på krisen inom ambulanssjukvården där det i Sigtuna kommun förra veckan saknades personal till ambulansen.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening