Villapriserna har ökat minst i Sigtuna kommun under en tioårsperiod enligt siffror från Svensk Fastighetsförmedling. Men samtidigt ökade priserna på bostadsrätter nästan mest i länet.
Svensk fastighetsförmedling har kartlagt prisutvecklingen på villor och bostadsrätter i Stockholms län under en tioårsperiod. Av siffrorna framgår att villapriserna ”bara” gått upp med 58 procent vilket är sämst utveckling i länet. När det gäller bostadsrätter var ökningen hela 262 procent, tredje mest i hela länet, bara Upplands-Bro (276%) och Österåker (268%) hade större ökning. Minst i länet steg bostadsrätterna på Lidingö (83) procent.
I grannkommunen Upplands-Väsby var ökningen på villor 79 procent, nia i länet. På bostadsrätter hade Väsby ökat med 189 procent.
Politik TBE, en virussjukdom som sprids via fästingar, har nått rekordnivåer i Sverige. Sjukdomen ger oftast lindriga symptom men kan leda till allvarlig hjärninflammation med livslånga men. Orsaken till den ökande smittspridningen är ännu oklar, enligt experter.
Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)
Politik Regeringen har tillsatt en ny utredning för att skärpa reglerna kring ledighet och frånvaro i grundskolan. Målet är att säkerställa en likvärdig tillämpning av skolplikten och att förhindra att elever försvinner från skolan utan att myndigheter agerar.
Blåljus Under vecka 30 registrerades 153 anmälningar om misstänkta brott i Sigtuna kommun. Av dessa rörde 90 händelser som ska ha inträffat just under veckan, medan övriga gäller tidigare tillfällen.
Politik Bruno Bergström (SD), nämndeman i Attunda tingsrätt och lokalpolitiker i Sigtuna, har lämnat sitt domaruppdrag efter granskning av hans kopplingar till kriminella mc-gäng.
Politik Finansregionrådet Aida Hadžialić (S) satt på måndagen i möte med Vårdförbundet och Kommunal för att diskutera och hitta lösningar på krisen inom ambulanssjukvården där det i Sigtuna kommun förra veckan saknades personal till ambulansen.
Notiser I samband med att Karl-Heinz drog in över kommunen så föll ett träd över ett bostadshus i Sigtuna och på väg 896 vid Måby föll träd över vägen.