Villapriserna har ökat minst i Sigtuna kommun under en tioårsperiod enligt siffror från Svensk Fastighetsförmedling. Men samtidigt ökade priserna på bostadsrätter nästan mest i länet.
Svensk fastighetsförmedling har kartlagt prisutvecklingen på villor och bostadsrätter i Stockholms län under en tioårsperiod. Av siffrorna framgår att villapriserna ”bara” gått upp med 58 procent vilket är sämst utveckling i länet. När det gäller bostadsrätter var ökningen hela 262 procent, tredje mest i hela länet, bara Upplands-Bro (276%) och Österåker (268%) hade större ökning. Minst i länet steg bostadsrätterna på Lidingö (83) procent.
I grannkommunen Upplands-Väsby var ökningen på villor 79 procent, nia i länet. På bostadsrätter hade Väsby ökat med 189 procent.
Nyheter Vanadis Energy planerar att bygga vad de kallar världens första gigafabrik för vanadin solid‑state‑batterier norr om Stockholm, med etablering i Rosersberg.
Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)
Nyheter Inför julhelgen väntas trafiken öka kraftigt. På E4 förbi Märsta och Rosersberg finns risk för köbildning när många reser till och från Stockholm.
Politik E4 vid Arlanda pekas ut som en av de viktigaste infrastruktursatsningarna i Stockholm-Mälarregionen när Mälardalsrådet nu svarar regeringen inför beslut om den nationella infrastrukturplanen för åren 2026–2037.
Nyheter Antalet dödsfall i trafiken under julhelgerna har minskat kraftigt de senaste 20 åren. Inför årets julhelg har försäkringsbolaget If sammanställt statistik över de mest olycksdrabbade vägarna. I Sigtuna kommun sticker E4 ut.
Nyheter En misstänkt plundring har upptäckts vid ett vikingatida område nära Fornsigtuna. En anmälan är på väg till länsstyrelsen i Stockholm. Fyndet är det tredje kända fallet på kort tid i Mälardalen.
Politik Pernilla Bergqvist toppar återigen Liberalernas lista inför valet 2026 - Vi går till val med en stark och bred lista — en kombination av lång politisk erfarenhet och ny energi. Det är med ödmjukhet och stolthet som jag tar ansvar att leda Liberalerna mot 2026, säger Pernilla Bergqvist.
Nyheter Arbetslösheten bland utlandsfödda i Sigtuna kommun sjönk i november till den lägsta nivån sedan 2019. Samtidigt ökade den totala arbetslösheten något jämfört med samma period i fjol.
Nyheter Antalet serveringstillstånd i Sigtuna kommun har minskat det senaste året. Jämfört med många andra kommuner har Sigtuna också relativt få krogar sett till befolkningen.
Notiser På lördag arrangeras ett rullande luciatåg där kommunens arbetsmaskiner smyckas med ljus och juldekorationer. Färden går genom Rosersberg, Märsta, Valsta och Sigtuna under eftermiddagen och kvällen.