Just före påsk kom de senaste siffrorna från Svensk Mäklarstatistik avseende bostadspriserna i landet, det framgår att priserna i kommunen går upp både för bostadsrätter och villor.
Bostadsrätterna i kommunen gick upp för den senaste tremånadersperioden med 3 procent och en kvadratmeter i kommunen snittar 32 209 kronor. Snittpriser för en bostadsrätt var 2,146 miljoner. På villasidan var uppgången 3,7 procent och kvm-priset 35 000 kronor. Snittpriset för en villa i kommunen går nu på nästan 4,9 miljoner kronor. På ett år har priserna gått upp med 8,2 procent för villor och nästan 20 procent för bostadsrätter. För tre år sedan var priset per kvadratmeter ca 22 000 kronor för en bostadsrätt.
Blåljus En vinglig färd som börjar vid Häggvik på E4 slutar med att en man grips på Södergatan i Märsta. Föraren, en man i 45-årsåldern, misstänks för flera brott, däribland grov vårdslöshet i trafik och drograttfylleri.
Nyheter SMHI varnar för kraftiga vindbyar i samband med skurar under fredagskvällen den 2 maj. Varningen gäller bland annat Sigtuna kommun och övriga delar av östra Svealand.
Nyheter Antalet rapporterade fall av TBE minskade i Sverige under 2024, men i Sigtuna kommun ökade smittan. Det visar ny statistik från Folkhälsomyndigheten.
Politik 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.
Ung & Student Sultan Abu-Tayea, elev i årskurs ett på teknikprogrammet vid Svea gymnasium i Sollentuna, har tilldelats 50 000 kronor i investeringskapital för sin affärsidé DriveClean – en mobil biltvättstjänst där bilen rengörs med ånga direkt på plats hos kunden.
Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.