Foto: Jamshid Jamshidi

Bostadshus fick fönster skadade

Polis utredde på fredagskvällen huruvida fönster hade skjutis sönder men konstaterade att så inte var fallet.

Det var vid 19.20-tiden som polisen larmades till en bostad i Märsta med anledning av att två rutor fått skador, man utredde huruvida det var skott som skjutits genom men så var inte fallet. Två av tre rutor i huset var skadade och en anmälan om skadegörelse upprättades.

Många villor riskerar fuktskador vid kraftigt regn

Nyheter Allt fler småhus i Sigtuna och övriga Stockholms län visar tecken på klimatrisker som kan leda till skador vid extremväder. Enligt en ny sammanställning från If och Anticimex har mer än var fjärde villa i länet brister som kan göra dem sårbara vid exempelvis översvämning eller skyfall.

Hotfull man missade flyg

Blåljus En man som skulle resa iväg till Thailand från Arlanda fick ändra sina planer sedan han uppträtt hotfullt mot andra resenärer.