Foto: Pressbild/SigtunaHem

Bostadsbygge i Valsta kan prisas

SigtunaHems bygge i Valsta Centrum är nominerade till branschpriset Årets bygge 2017 som delas ut av Svensk Byggtjänst.

Sex bostadshus med totalt 210 lägenheter stod klart i Valsta det gångna året, ett av husen såldes vidare och ombokades till bostadsrätter. SigtunaHem som ansvarade för hela byget kan nu prisas av branschorganisationen Svensk Byggtjänst för Årets bygge 2017:
– Det känns väldigt hedrande att vi är nominerade. Vi är stolta över projektet och samarbetet med de olika inblandade parterna. Det gör oss också extra taggade inför kommande nyproduktion, säger SigtunaHems projektchef Peter Sohlberg i ett pressmeddelande.

Projektet har också omfattat renovering av hela centrumområdet samt inomhus. SigtunaHem byggde enligt specifikationer från SABO (Sveriges allmännyttiga bostadsföretag) och upphandlade Lindbäcks som leverantör. Husen byggdes i färdiga moduler med trästommar som levererades och sattes ihop på plats. Byggmetoden anses bidra till god ekonomi och göra det möjligt att erbjuda hyresrätter till rimliga kostnader för de boende.

Comfort Hotel Arlanda utses till Comfort Hotel of the Year

Näringsliv Comfort Hotel Arlanda har återigen utsetts till Comfort Hotel of the Year under Strawberrys årliga Vinterkonferens, som hölls den 10–11 januari. Utmärkelsen delades ut inför tusentals medarbetare från hela Norden och är den tredje gången hotellet tar emot priset.

Minskad inrikestrafik påverkar Arlanda

Näringsliv Antalet resenärer på det svenska inrikesflyget har minskat kraftigt, vilket även märks på Arlanda, enligt en rapport från Transportstyrelsen. Jämfört med åren före 2019 har antalet passagerare nästan halverats.

Så här kan du spara pengar på dina dagliga utgifter

Partner Att hålla koll på sina dagliga utgifter är viktigt för att upprätthålla en stabil ekonomi. Genom att införa enkla sparstrategier kan du frigöra resurser för framtida behov. Dessa strategier är särskilt viktiga i dagens ekonomiska klimat.

Konkurserna ökade under 2025

Näringsliv Antalet konkurser i Sigtuna kommun ökade under 2025. Totalt gick 67 företag i konkurs, vilket är en uppgång med 16 procent jämfört med året innan.

EQT ny ägare till A-Train och Arlanda express

Näringsliv A-Train, som äger Arlandabanan och driver Arlanda express, får riskkapitalbolaget EQT som ny långsiktig ägare. Verksamheten fortsätter med fokus på pålitlig och hållbar tågtrafik mellan Stockholm och Arlanda flygplats.

Nu öppnar nomineringen till årets företagarpriser

Näringsliv Det är nu möjligt att nominera kandidater till årets företagarpriser i Sigtuna. Näringslivsorganisationen Företagarna har i över 25 år delat ut utmärkelsen Årets Företagare för att lyfta fram företagare som genom engagemang, handlingskraft och nytänkande fungerar som förebilder.

Klart med ny krog på Hamnplan

Näringsliv Nu är det klar med ny krog till Hamnplan. Tidigare i år avbröts planerna med en entreprenör. Men nu har kommunen meddelat att en ny aktör startar upp 2026.