SigtunaHems bygge i Valsta Centrum är nominerade till branschpriset Årets bygge 2017 som delas ut av Svensk Byggtjänst.
Sex bostadshus med totalt 210 lägenheter stod klart i Valsta det gångna året, ett av husen såldes vidare och ombokades till bostadsrätter. SigtunaHem som ansvarade för hela byget kan nu prisas av branschorganisationen Svensk Byggtjänst för Årets bygge 2017: – Det känns väldigt hedrande att vi är nominerade. Vi är stolta över projektet och samarbetet med de olika inblandade parterna. Det gör oss också extra taggade inför kommande nyproduktion, säger SigtunaHems projektchef Peter Sohlberg i ett pressmeddelande.
Projektet har också omfattat renovering av hela centrumområdet samt inomhus. SigtunaHem byggde enligt specifikationer från SABO (Sveriges allmännyttiga bostadsföretag) och upphandlade Lindbäcks som leverantör. Husen byggdes i färdiga moduler med trästommar som levererades och sattes ihop på plats. Byggmetoden anses bidra till god ekonomi och göra det möjligt att erbjuda hyresrätter till rimliga kostnader för de boende.
Näringsliv Den 4 september avgörs den första upplagan av Däckbytar-SM i Arlandastad. Tio finalister från hela landet gör upp om titeln genom ett praktiskt hjulskifte inför publik på Training Partner.
Näringsliv Norwegian-koncernen redovisar fortsatt starka siffror för sommaren. I juli reste nära 2,6 miljoner passagerare med Norwegian, vilket är det högsta antalet sedan pandemin. På Arlanda, där bolaget har en av sina viktigaste baser, har resandet varit intensivt under månaden.
Näringsliv Flera förare som kör för det appbaserade taxibolaget Bolt uttrycker nu skarp kritik mot hur bolaget fördelar ersättningen för utförda körningar.
Näringsliv Under juli månad registrerades fyra nya företagskonkurser i kommunen. Det största av de berörda bolagen hade en omsättning på fem miljoner kronor och åtta anställda.
Näringsliv Linda Åmand blir ny verkställande direktör för Sigtuna Vatten & Renhållning AB (SIVAB). Hon tillträder tjänsten den 6 oktober och ersätter Johan Stock som under många år arbetat i SIVAB men även inom Miljö- och hälsoenheten.
Näringsliv Arlandastad Group redovisar ett halvårsresultat som visar ökad affärsaktivitet och nya avtal. Intäkterna för första halvåret 2025 uppgick till cirka 170 miljoner kronor, med ett resultat på 16,8 miljoner kronor.
Näringsliv Arlanda fortsätter att växa. Under årets andra kvartal ökade både antalet utrikesresenärer och intäkterna, samtidigt som flera nya flyglinjer etablerats.
Näringsliv Att handla parfym, hudvård och solglasögon i taxfreebutiken på Arlanda kan bli betydligt dyrare än att beställa samma produkter online. En ny prisanalys från Prisjakt visar att 87 procent av varorna kostar mindre i nätbutiker.
Näringsliv SAS har beställt 45 nya jetflygplan av modellen Embraer E195-E2, med möjlighet att köpa ytterligare 10. En satsning som kan få påverkan på inrikesflyget i Sverige för SAS med omfattande verksamhet på Arlanda.
Näringsliv Sommaren har hittills bjudit på regn och lågtryck över stora delar av landet – något som nu märks tydligt i bokningsstatistiken från researrangören Ving.
Näringsliv Valutaväxlaren FOREX stärker sin närvaro på Arlanda flygplats genom att öppna en ny butik i avgångshallen i Terminal 5 – före säkerhetskontrollen. Det blir företagets fjärde butik på flygplatsen och markerar en återkomst till denna del av terminalen.