Annie Lööf och Bosse AnderssonFoto: Insändarbild

Bosse på Centerstämma på Arlanda

Centerpartiet arrangerar sina kommundagar på Arlanda i helgen och medverkar gör Bosse Andersson från Märsta: - Jag passade på att få en pratstund om ett och annat som rör vår region, säger Bosse till märsta.nu

Cirka 800 centerpartister från hela landet befinner sig på Arlanda för att prata politik och fram för allt det kommande valet. Bosse Andersson från Märsta medverkar och han passade på att få en pratstund med partiledaren Annie Lööf.
– Vi pratade allmänt om Stockholmsregionen och de utomordentliga seminarier som handlat om ett nytt ledarskap för Sverige, säger Bosse till märsta.nu

Bosse Andersson är tidigare kommunalråd i Sigtuna kommun och numera ersättare i Landstingets Trafiknämnd samt toppar Centerpartiet Nordvästs lista för landstingsvalet 2018. Han har nyligen uppget att han tänker slåss för att kommunen ska få bättre kollektivtrafikförhållanden i samband med att skipstop avskaffades.

Lugnt läge i kommunen efter stormen

Notiser Stormen Johannes drog in över norra och mellersta Sverige under lördagen, men i Sigtuna kommun rapporterades ett relativt lugnt läge under kvällen och natten. Det enda kända tillbudet var att ett träd föll över väg 255, vilket orsakade tillfälliga störningar.

Dumpade julgranar skapar problem

Nyheter Efter julen ökar antalet julgranar som lämnas i naturen, något som både skadar miljön och kan vara ett brott. I Sigtuna kommun finns möjlighet att få granen hämtad genom kommunens avfallsbolag.

Stormvarning över kommunen

Nyheter SMHI har utfärdat en gul vädervarning för kraftig vind i delar av Uppland, vilket även berör Sigtuna kommun. Varningen gäller lördag kväll mellan klockan 18 och 23.

God Jul

Notiser märsta.nu önskar alla läsare en god jul🎄.