Centerpartiet arrangerar sina kommundagar på Arlanda i helgen och medverkar gör Bosse Andersson från Märsta: - Jag passade på att få en pratstund om ett och annat som rör vår region, säger Bosse till märsta.nu
Cirka 800 centerpartister från hela landet befinner sig på Arlanda för att prata politik och fram för allt det kommande valet. Bosse Andersson från Märsta medverkar och han passade på att få en pratstund med partiledaren Annie Lööf. – Vi pratade allmänt om Stockholmsregionen och de utomordentliga seminarier som handlat om ett nytt ledarskap för Sverige, säger Bosse till märsta.nu
Bosse Andersson är tidigare kommunalråd i Sigtuna kommun och numera ersättare i Landstingets Trafiknämnd samt toppar Centerpartiet Nordvästs lista för landstingsvalet 2018. Han har nyligen uppget att han tänker slåss för att kommunen ska få bättre kollektivtrafikförhållanden i samband med att skipstop avskaffades.
Blåljus Ett dött lodjur påträffades under förmiddagen intill E4 norr om avfarten mot Arlanda. Eftersom ingen förare anmält olyckan upprättar polisen en anmälan om jaktbrott.
Nyheter Pendeltågstrafiken påverkas i helgen av omfattande banarbeten. Från natten mot lördag stoppas pendeltågen på delar av sträckan, vilket får konsekvenser för resenärer vid Märsta och Rosersberg station.
Nyheter Nyblivna föräldrar i Märsta erbjuds nu hembesök av barnmorskor för att öka tryggheten och ge stöd efter förlossningen. Projektet, som startade som pilot i Rinkeby, har nu permanentats och sprids till flera mottagningar inom Region Stockholm.
Nyheter Under helgen utförs banarbeten mellan Sollentuna och Upplands Väsby, vilket påverkar Mälartåg, SL och Arlanda Express. Resenärer uppmanas räkna med längre restider.
Notiser En längre period med sträng kyla väntar i kommunen. Redan under de närmaste dygnen sjunker temperaturen till tvåsiffriga minusgrader, och kylan ser ut att hålla i sig i över en vecka.
Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.
Blåljus Trafiken på E4 i södergående riktning påverkas kraftigt efter en olycka i höjd med Knivsta under förmiddagen på lördagen. Flera fordon var inblandade i en så kallad kökrock.
Nyheter Ingress: PRO:s årliga prisundersökning av matkassar visar fortsatt stora skillnader i matpriser runt om i landet. I årets kartläggning deltog dock inga butiker i Sigtuna, Märsta eller Rosersberg.