Foto: MMS-Bild

Borde använt en rättstolk

Rättegången rörande tonårsmordet i Valsta får göras om, anledningen är för att en rättstolk inte används rapporterar SVT Stockholm.

Under tisdagen kom besked om att rättegången i Tonårsmordet får göras om, detta efter problem med tolkningen i tingsrätten. Att domar rivs upp på grund av bristfällig tolkning är sällsynt rapporterar SVT Stockholm. Men enligt branschorganisationen Rättstolkarna anlitas okvalificerade tolkar för ofta:
– När det gäller ett så allvarligt ärende som mord bör ingen annan än en rättstolk användas, säger ordföranden Lotta Hellstrand till SVT Stockholm.

Okvalificerade tolkar är ett problem och i brist oå rätt tolk förekommer det att förhör ställs in, att folk skickas hem och att man får skjuta upp mål en eller flera dagar, förklarar Hellstrand för SVT.
– Mörkertalet då det inte upptäcks är säkert skrämmande stort. I domstolarna får man mig veterligen ingen som helst utbildning i hur man upptäcker en dålig tolk när man inte själv förstår språket.

Rent konkret i Tonårsmordet ska den aktuella tolken inte ha förstått vilka frågor som ställdes:
– Det blev motsägelser i svaren och berättelsen gick inte ihop, säger Joakim Zetterstedt, hovrättsråd vid Svea hovrätt till TT enligt SVT Stockholm.

Tolken ska ha översatt på ett sådant sätt att rätten tänkte att ”så här utrycker sig ingen”. Rådman i tingsrätten var Nils Sjöblom, han väljer att inte kommentera beslutet:
– Jag avböjer att kommentera. Det är ändå hovrättens bedömning, säger Sjöblom till SVT Stockholm.

Mordet i fjärden

Rättegången inleds idag

Notiser Idag inleds rättegången mot den man som misstänks för mordet i Sigtunafjärden för elva år sedan.

Mycket stor brandrisk i kommunen

Notiser Det råder mycket stor risk för skogsbrand i Sigtuna kommun under fredagen. Varningen gäller från klockan 09 till 22 och omfattar stora delar av sydöstra Svealand.

Väsby kan stoppa kraftledning mot Odensala

Notiser Odensala kan påverkas av planerna på en ny kraftledningsgata mellan Oxundasjön och Överby. Upplands Väsby kommun har lämnat skarp kritik mot förslaget och vill i praktiken stoppa eller ändra dragningen.