En av de döda kossorna som hittades på gårdenFoto: Polisens förundersökningsmaterial
Bonde åtalas för djurplågeri
En bonde utanför Arlanda åtalas för djurplågeri på 124 nötkreatur: - Det var det värsta jag sett, sa länsveterinären i polisförhör enligt Aftonbladet.
Den bonde som uppmärksammats för åtal gällande djurplågeri har en gård utanför Arlanda. Händelsen nystades upp i samband med att lösa kor sprang ute på vägen i somras. Polis undersökte gården och fick sig en chock med skadade eller döda djur, undernärda djur med mera. Bonden åtalas för djurplågeri på 124 nötkreatur rapporterar Aftonbladet. I polisförhör ska länsveterinären ha sagt att ”det var det värsta jag sett” enligt Aftonbladet.
Pågick sedan 2016 Kadaver ska ha legat i lador, ligghallar och i beteshagarna. Djuren var magra och några fick avlivas direkt, andra togs om hand av Lantbrukarnas Riksförbund, LRF, som såg till att de fick foder. Bakgrunden till det hela är okänt, bonden ska inte ha önskat besök, släktingar och familj fick inte komma dit och en bom stängde av för infart till gården. Mannens försvarare Anders E Bengtsson kan inte uttala sig om hur mannen ställer sig till anklagelserna skriver tidningen. Djurplågeriet ska ha pågått mellan från våren 2016.
Nyheter Chansen till snö på julafton har minskat tydligt i Sigtuna och resten av Mälardalen. Under de senaste decennierna har gröna jular blivit allt vanligare.
Nyheter Kriminalvården förbereder undervisning för barn och unga på anstalt. Förslagen är aktuella även lokalt, eftersom Storboda i Rosersberg omfattas av en ny skola.
Ung & Student När jullovet startar den 19 december ordnar Sigtuna kommun ett brett utbud av gratis aktiviteter för barn och unga i Märsta, Sigtuna, Valsta och Rosersberg. Programmet pågår fram till att skolan börjar igen den 8 januari och innehåller allt från kultur och pyssel till sport och fritidsverksamhet.
Blåljus En polisanställd i Sigtuna kommun åtalas misstänkt för grovt bedrägeri efter att ha sjukanmält sig i samband med semester vid flera tillfällen.
Nyheter Vanadis Energy planerar att bygga vad de kallar världens första gigafabrik för vanadin solid‑state‑batterier norr om Stockholm, med etablering i Rosersberg.
Nyheter Inför julhelgen väntas trafiken öka kraftigt. På E4 förbi Märsta och Rosersberg finns risk för köbildning när många reser till och från Stockholm.
Politik E4 vid Arlanda pekas ut som en av de viktigaste infrastruktursatsningarna i Stockholm-Mälarregionen när Mälardalsrådet nu svarar regeringen inför beslut om den nationella infrastrukturplanen för åren 2026–2037.
Nyheter Antalet dödsfall i trafiken under julhelgerna har minskat kraftigt de senaste 20 åren. Inför årets julhelg har försäkringsbolaget If sammanställt statistik över de mest olycksdrabbade vägarna. I Sigtuna kommun sticker E4 ut.
Nyheter En misstänkt plundring har upptäckts vid ett vikingatida område nära Fornsigtuna. En anmälan är på väg till länsstyrelsen i Stockholm. Fyndet är det tredje kända fallet på kort tid i Mälardalen.
Politik Pernilla Bergqvist toppar återigen Liberalernas lista inför valet 2026 - Vi går till val med en stark och bred lista — en kombination av lång politisk erfarenhet och ny energi. Det är med ödmjukhet och stolthet som jag tar ansvar att leda Liberalerna mot 2026, säger Pernilla Bergqvist.
Nyheter Arbetslösheten bland utlandsfödda i Sigtuna kommun sjönk i november till den lägsta nivån sedan 2019. Samtidigt ökade den totala arbetslösheten något jämfört med samma period i fjol.