Foto: Pressbild

Bonava startar byggnation av småhus i Stadsängarna

Bonava har påbörjat produktionen av 11 småhus i det familjevänliga området Sigrids kulle, beläget i Sigtuna stadsängar.

Husen är en del av en första etapp i ett större projekt med totalt 33 planerade bostäder. Inflyttning för de första husen är planerad till slutet av 2025.

De nya bostäderna inkluderar radhus, parhus och fristående villor, med storlekar mellan 104 och 122 kvadratmeter. Alla hus är energieffektiva och Svanenmärkta, med egna trädgårdar, uteplatser och parkeringsmöjligheter. Området erbjuder närhet till natur- och aktivitetsparken Skogsgläntan, mountainbikebanor samt andra rekreationsytor.

Sigtuna stadsängar utvecklas som en av Sveriges mest hållbara stadsdelar med fokus på miljö och energi, bland annat genom ett självförsörjande värmesystem från E.ON. Bonava strävar efter att möta det ökande bostadsbehovet med fokus på trivsel och energieffektivitet.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)

Ingen Sigtunavilla bland länets dyraste

Bostad Ingen av Sigtunas villor tar plats på listan över Stockholms läns 100 dyraste småhus. Kommunens högst värderade fastighet ligger på Munkholmsvägen och är taxerad till 20,2 miljoner kronor.

Billigare hyror i Sigtuna än i många grannkommuner

Bostad Andrahandsmarknaden i Storstockholm visar en tudelad utveckling. En ny rapport visar att hyrorna för andrahandslägenheter har stigit i innerstaden men minskat i många av länets ytterkommuner. Det rapporterar SVT Stockholm med hänvisning till siffror från bostadstjänsten Qasa.