Under torsdagskvällen samlades hundratals kommuninvånare från alla möjliga stadsdelar för att minnas den 11-åring som kördes ihjäl på onsdagskvällen av en ökänd gängkriminell som tidigare dömts till kännbara fängelsestraff i tingsrätten men friats av hovrätten.
Polisen utreder nu händelsen som vållande till annans död och gärningspersonen misstänks ha varit drograttfull. För boende i området har olyckan varit en tidsfråga. Det förekommer höga hastigheter på Valstavägen ner mot Steninge och det finns oskyddade övergångsställen. Det var just på ett oskyddat övergångsställe som olyckan inträffade.
Sveriges Radio rapporterar att boende i området larmar kommunen om problemet med hastigheten och man man önskar farthinder. Från kommunens sida känner man inte till någon sådan klagan. För att trafikhinder ska införas behöver det finnas dokumenterade hastighetsöverträdelser och mätningar som visar på problematik.
Nyheter Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott har beslutat att sänka hastigheten på flera gator i Sigtuna stad från 50 till 40 kilometer i timmen. Omskyltning planeras till sommaren.
Nyheter Svenska kyrkan i Märsta har genomfört en beredskapsövning för att klara verksamheten även vid större kriser. Under två dagar i början av mars testades arbetet helt utan el och diesel.
Nyheter Planer på ett pilotprojekt med självkörande pendeltåg växer fram i Sigtuna kommun. Sträckan som pekas ut går mellan Märsta, Rosersberg, Sigtuna och Stockholm Arlanda Airport – ett av de mest trafikerade områdena i norra länet.
Nyheter Hastigheten i Sigtuna stad kan sänkas från 50 till 40 km/h på flera gator. Frågan tas upp i kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott den 31 mars.