Platsen där en egentillverkad bomb smälldesFoto: InsändarbildSå här såg det ut vid centrumgången under tisdag kvällFoto: Skånela IF/Facebook
Boende trötta på bus i Märsta Centrum
Under några dagars tid har det varit stökigheter i Märsta Centrum med högljudda smällar till följd: - Hela bostadshuset vibrerade av en smäll vid 18.20-tiden berättar en som bor i centrum.
Centrumgången som leder in från Willys-parkering till torget har blivit ett tillhåll för ungdomar den senaste tiden. Dagligen, särskilt fredagkvällar, är det många ungdomar som hänger där. Men även igår tisdag var det ett tillhåll med flera smällar till följd. En av de som bor i centrums bostadshus berättar att en stor smäll briserade: – Det var som en egentillverkad bomb, de som smällde den lämnade sina cyklar och sprang iväg.
Den boende kontaktade polisen men fick ingen respons på om de kom ut. – Vi som bor här i centrum är sjukt trötta på dessa 13-17-åringar som förstör centrum och kastar sten efter äldre.
FastPartners regionchef Patrik Arnqvist uppger i mail till märsta.nu att man är medvetna om problemet och följer frågan dagligen tillsammans med Polisen, kommunens säkerhetsansvariga samt att man utökat närvaron av väktare i centrum.
Nyheter Trafikverket har beslutat att Märsta station ska byggas om för 1,4 miljarder kronor. Ombyggnaden ingår i den nya nationella planen för infrastruktur och syftar till att modernisera stationen och öka kapaciteten i tågtrafiken.
Nyheter Regeringens förslag om sänkta socialbidrag väntas slå hårdast mot familjer med många barn. I Sigtuna kommun handlar det om omkring tio familjer som kan påverkas när de nya reglerna införs, enligt Socialstyrelsens statistik.
Nyheter Efter några år med minskat intresse ökar antalet som tar jägarexamen igen i Sigtuna kommun. Under 2023 tog 17 personer jägarexamen, vilket är tre fler än året innan, enligt newsworthy.se.
Notiser När fyrfackssystemet infördes blev hundratals avfallskärl över. Nu får de nytt liv i Ukraina, där Sigtuna Vatten & Renhållning och flera grannkommuner bidrar till återuppbyggnaden av avfallshanteringen i staden Vinnytsia.
Blåljus Polisen larmades vid 15-tiden på onsdagen till en busshållplats i Sigtuna efter uppgifter om ett misstänkt människorov: - Jag kan bekräfta att det pågår en förundersökning om människorov, uppger kammaråklagare Anton Frykstrand.
Politik Studenter i Märsta, Sigtuna och Rosersberg får billigare resor när SL lanserar en ny terminsbiljett hösten 2026. Den nya biljetten innebär att kostnaden per månad sänks från 650 till 400 kronor, en minskning med nästan 40 procent.
Politik Trafikverket föreslår att Märsta station byggs om till ett modernt resecentrum inom ramen för den nationella transportplanen för 2026–2037. Satsningen innebär en upprustning av en av Sigtuna kommuns viktigaste knutpunkter för kollektivtrafiken.
Politik Trafikverket har presenterat sitt förslag till ny nationell plan för transportinfrastrukturen där det framgår att E4:an ska breddas från Väsby till Arlanda.
Nyheter En ny rapport från Kollektivtrafikbarometern visar att 93 procent av resenärerna tycker att det är fel att resa utan giltig biljett i kollektivtrafiken, inklusive SL. Trots det finns grupper som ibland väljer att inte betala, framför allt yngre personer, män, studenter och personer som reser dagligen i storstadsområden.
Nyheter Efter flera års planering och en utdragen process har bygg- och miljönämnden den 23 september beviljat bygglovet för ett stort inomhusvattenland i Rosersberg.