Vincent MolénFoto: Nico van Dartel

BMX-landslaget redo för EM i Verona

Cyklister från Märsta BMX är uttagna till EM i Verona

Johan Fransson, förbundskapten för BMX-landslaget, uttrycker stor entusiasm inför helgens Europamästerskap i BMX, som äger rum i Verona, Italien. ”Jag ser väldigt mycket fram emot detta EM. Det har varit ett litet break sedan vi var ute sist så extra kul att vara i väg,” säger Fransson.

Det svenska laget som ska tävla i EM består av tre lovande cyklister:
Vincent Molén från Märsta BMX
William Lindström från Malmö BMX
Jesper Wahlberg från Märsta BMX

Med stark representation från Märsta BMX hoppas laget på framgångar i Verona. De tre cyklisterna har alla visat stor potential och är redo att mäta sina krafter mot Europas bästa BMX-åkare. Förbundskaptenen Fransson är optimistisk och ser fram emot att se hur laget presterar på den internationella scenen.

EM i Verona är en viktig tävling för BMX-landslaget och en möjlighet för de svenska åkarna att visa upp sina färdigheter och konkurrera med några av de bästa i Europa. Med förberedelserna i ryggen och en positiv inställning är laget redo att ge sitt bästa och hoppas på framstående resultat under helgen.

EXTRA

Wings får uppskov med betalning till kommunen

Ishockey Wings HC får mer tid på sig att betala sina skulder till Sigtuna kommun. Kultur- och fritidsnämnden har beslutat att ge klubben ett års paus i avbetalningsplanen och skjuta upp årets hyresbetalning på 300 000 kronor till december 2025.

Fem medaljer i Malmö

kampsport Kim Taekwondo imponerade på nationell nivå. Under helgens deltävling av Svenska Cupen 2 i Malmö tog klubbens elitlag hem totalt fem medaljer – två guld, ett silver och två brons.

herrallsvenskan

Fjärde raka segern för Skånela

Handboll Skånela tog sin fjärde raka seger i allsvenskan efter att ha besegrat Varberg med 26–20 på lördagen. Märstalaget tog ledningen tidigt och höll den genom hela matchen.

hockeyettan

Wings vann hemma mot Surahammar

Ishockey Wings tog en säker seger mot Surahammar i onsdagens match i Hockeyettan. Slutresultatet skrevs till 4–1 efter en stark laginsats, där hemmalaget dominerade spelet från den andra perioden och framåt.

Skånela vidare i USM efter storsegrar

Handboll Skånelas damjuniorer tog sig vidare i USM efter helgens spel i Uppsala. Laget vann samtliga fyra matcher i grupp 15, mot Uppsala, Boden, Hellton och Tallen, och säkrade därmed en direktplats till steg 3.

herrallsvenskan

Skånela körde över Enköping i premiären

Handboll Skånela rivstartade säsongen i herrallsvenskan genom att besegra Enköping med klara siffror. Redan i paus stod det 21–13 i Vikingahallen, och till slut skrevs segersiffrorna till 36–23.