Einar LundbergFoto: Nico van Dartel
Vincent MolénFoto: Nico van Dartel
Jesper WahlbergFoto: Privat

BMX-cyklister i Europacupen

Märsta BMX har haft deltagare på Europacupen i Verona i början av april.

I början av april var tre cyklister från Märsta BMX på Europacupen i Verona, Italien. Jesper Wahlberg, 14, vann båda dagarna mot Europas bästa motstånd och totalen av Boys13 förra året. Vincent Molén tävlade u Junior men som förstaårsjunior och är med i landslaget. Han kom till 1/8-final på första dagen och 1/4-final på andra dagen. Landslagsstjärnan Einar Lundberg i U23 som numera bor i Schweiz för att träna och tävla gick till 1/4-final båda dagarna och kom med i Topp och Talang för OS. Samtliga dessa tre ska även vara med på Europacupen 16-18/4 i Zolder.

Sigtunarännet planeras till den 15 februari

Sport Planeringen pågår inför årets Sigtunarännet. Trots en vinter som hittills inte varit optimal för skridskoåkning ser arrangören just nu förutsättningar för att kunna genomföra loppet.

damallsvenskan

Skånela besegrade Tyresö

Handboll Skånela vann klart mot Tyresö med 33-25 på lördagen. Kinga Kozdra svarade för flest mål i märstalaget med sex mål

Skånela nia i panttoppen

Sport Flera föreningar i Sigtuna kommun placerar sig på årets så kallade Panttopp i Pantameras miljötävling Föreningskampen, där idrotts- och ideella föreningar samlar in pant för att stärka sina föreningskassor.

”Chippen” tillbaka i Skånela IF

Handboll Fredrik ”Chippen” Söderberg är klar för en roll i Skånela IF:s damorganisation. Uppdraget innebär att han går in som tränarstöd till både ledare och spelare under resterande del av säsongen.