En man med blommor försökte lura en kvinna tidigare under söndagen.Foto: Arkivbild/Lilian Andersson

Blombud försökte lura äldre dam

Ett försök till bedrägeri anmäldes på Lönngränd i Sigtuna under dagen. En person som försökte sälja blommor till förmån för svältande barn på balkan ringde på hos en äldre dam.

Under förmiddagen försökte en person lura en äldre kvinna i Sigtuna. Mannen ringde på hos kvinnan och sa sig först sälja blommor, när kvinnan inte var intresserad sa mannen att blommorna var en gåva från vårdcentralen, han ändrade sig sedan igen och sa att han samlade in pengar för svältande barn på Balkan. Polisen skriver på sin hemsida att mannen blev aggressiv då kvinnan fortfarande inte vilja medverka, då tryckte kvinnan på hemlarmet som började tjuta. Mannen sprang då från platsen. Han beskrivs som 35-30 år, talade svenska med brytning, hade mörkt hår, runt ansikte och skäggstubb. Polisen kallades till adressen för att skriva en anmälan.

EXTRA

Vansinneskörning slutade med gripande i Märsta

Blåljus En vinglig färd som börjar vid Häggvik på E4 slutar med att en man grips på Södergatan i Märsta. Föraren, en man i 45-årsåldern, misstänks för flera brott, däribland grov vårdslöshet i trafik och drograttfylleri.

Första maj uppmärksammades på Sätuna torg

Politik 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening