Anders Johansson, numera Sandén, då det begav sig i Sigtuna kommunFoto: Socialdemokraterna/Linda Håkansson

Blixtrekryteringen av Sigtunas förre KSO kritiseras

Sigtunas förre kommunstyrelseordförande Anders Johansson, numera Sandén, blev kommunchef i Åmål, men rekryteringen ansågs av oppositionen ha gått för snabbt.

Anders Johansson, numera Sandén, var van vid snabba puckar i Sigtuna kommun. Han var arkitekt bakom ett flertal projekt i kommunen som presenterades hastigt. Exempelvis mitt i brinnande valrörelse att kommunen skulle gå in och hyra fastigheter i Märsta Centrum, byggande av sportfält och badhus.

Efter att ha lämnat politiken i Sigtuna arbetade han på Kombispel och drev en Public Affair-byrå, 2019 rekryterade han till kommunchef i Åmål. Rekryteringen anses dock ha gått för snabbt rapporterar SVT Väst:
– Jag var väldigt angelägen om att det skulle gå fort, det var jag tydlig med, sa Anders till SVT Väst.

Den moderatledda oppositionen i Åmål anser att det fanns kandidater som verkade intressanta men att man inte fick chans att intervjua dem. Agerandet kan vara olagligt enligt förvaltningsexperten Jan Turvall. Kommunstyrelsens ordförande i Åmål, Michael Karlsson (S), vill inte kommentera ärendet för SVT Väst med hänvisning till att det ska hanteras rättsligt.

Blottare vid Rosersbergs station

Blåljus En man ska ha onanerat öppet vid Rosersbergs station på torsdagsförmiddagen. Polisen larmades till platsen och en anmälan om sexuellt ofredande är upprättad.

312 viltolyckor i kommunen under 2024

Nyheter Under 2024 rapporterades 312 viltolyckor i Sigtuna kommun, vilket motsvarar 15 olyckor per 1 000 bilar. Siffran placerar kommunen under länstoppen, där Norrtälje har flest olyckor med 37 per 1 000 bilar, följt av Nynäshamn, Ekerö och Nykvarn.

Beredskapsdag i Märsta centrum nästa lördag

Nyheter Nästa lördag är det dags för Trygghets- och beredskapsdagen i Märsta centrum. Temat i år är ”Du är en del av Sveriges totalförsvar” – och det blir en dag fylld med aktiviteter för hela familjen.

SL tar över busstrafiken i Sigtuna kommun

Politik Från sommaren 2029 tar SL över busstrafiken i Sigtuna och Upplands Väsby. Det blir första gången sedan 1990-talet som kollektivtrafiken inte körs av ett privat bolag, rapporterar SVT Stockholm.

Dags att nominera till Arkitekturpriset

Nyheter Nu kan invånare, företag och föreningar lämna in förslag till årets arkitekturpris i Sigtuna kommun. Priset delas ut för att uppmärksamma byggnader och platser som bidrar till en god livsmiljö och stimulerar samtalet om arkitektur.

Ungdomsarbetslösheten stiger i kommunen

Nyheter Efter mer än ett års nedgång stiger nu arbetslösheten bland unga i Sigtuna kommun. Enligt Arbetsförmedlingens färska statistik ökar både ungdoms- och totalarbetslösheten i kommunen.

Fler barn drabbade av vräkning i Sigtuna kommun

Nyheter Under årets första halvår berördes sex barn av vräkningar i Sigtuna kommun. Fyra ärenden registrerades hos Kronofogden, där sex barn var folkbokförda på de aktuella adresserna. Ytterligare två barn, som inte var skrivna där, påverkades också.