Mattias Askerson föreslås ta över efter Olov Holst Foto: Pressbild

Blivande KSO vill se nationell samling för Arlanda

Arlanda flygplats är avgörande för både Sverige och Stockholmsregionens konkurrenskraft och tillgänglighet, men utvecklingen går för långsamt jämfört med den danska flygplatsen Kastrup. Det menar Mattias Askerson, lokalpolitiker från Sigtuna, som lyfter behovet av en nationell strategi för att stärka Arlanda.

Tillträdande kommunstyrelseordföranden Mattias Askerson pekar på Kastrups snabba expansion, där den danska regeringen nyligen blivit majoritetsägare i flygplatsbolaget för att säkra investeringar i linjenät och infrastruktur. Han anser att Sverige måste ta lärdom av Danmarks satsningar, som inkluderar utbyggd infrastruktur och förbättrad tillgänglighet med tåg och bil.

Arlanda, som är en viktig arbetsplats för många Sigtunabor och en central del av Sveriges näringsliv, behöver utvecklas till en internationell hubb. Det räcker inte att vara en knutpunkt för inrikes och europeisk trafik – även långdistansflygningar till resten av världen måste prioriteras för att stärka svensk tillväxt och konkurrenskraft.

Askerson välkomnar den pågående utredningen ledd av Peter Norman, som ser över hur infrastrukturen till och från Arlanda kan förbättras. Han framhåller dock att ytterligare insatser krävs, inklusive nytänkande kring styrningen av Arlanda, exempelvis genom att omvandla flygplatsen till ett självständigt bolag.

”Det är dags för en nationell samling kring Arlandas framtid. Vi kan inte låta Sverige hamna på efterkälken medan andra länder satsar stort,” avslutar Askerson.

Lugnt läge i kommunen efter stormen

Notiser Stormen Johannes drog in över norra och mellersta Sverige under lördagen, men i Sigtuna kommun rapporterades ett relativt lugnt läge under kvällen och natten. Det enda kända tillbudet var att ett träd föll över väg 255, vilket orsakade tillfälliga störningar.

Dumpade julgranar skapar problem

Nyheter Efter julen ökar antalet julgranar som lämnas i naturen, något som både skadar miljön och kan vara ett brott. I Sigtuna kommun finns möjlighet att få granen hämtad genom kommunens avfallsbolag.

Stormvarning över kommunen

Nyheter SMHI har utfärdat en gul vädervarning för kraftig vind i delar av Uppland, vilket även berör Sigtuna kommun. Varningen gäller lördag kväll mellan klockan 18 och 23.

God Jul

Notiser märsta.nu önskar alla läsare en god jul🎄.