Blir dyrare att planka enligt nytt förslag

Det ska bli dyrare att planka. Trafikförvaltningen föreslår att det nu ska kosta 1850 kronor om man åker utan giltig biljett.

Förra året kostade plankning i kollektivtrafiken inom SL 327 miljoner kronor rapporterar Sveriges Radio Stockholm. Enligt ett nytt förslag från Trafikförvaltningen ska nuvarande böter höjas från 1500 kronor till 1850 kronor. Förhoppningen är att höjningen ska täcka inkomstbortfallet inom kollektivtrafiken. Nyligen klubbades budgeten i Region Stockholm där kollektivtrafiken får 13,9 miljarder kronor för 2024. Priset för 30-dagarsbiljetten höjs med 50 kronor och enkelbiljetten med tre kronor. Priset för reducerad biljett höjs inte.

Klart: Sigtunarännet körs på söndag

Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.

Så blir nya busstorget i Sigtuna

Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)

dödsolycka i valsta

Hovrätten dömer man för dödsolycka i Valsta

Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.

Humlegården kan bli ny träffpunkt

Politik Humlegården föreslås utvecklas till en gemensam träffpunkt med bland annat bibliotek och kontaktcenter. Det framgår av en förstudie som nu har presenterats för kommunen.