Blir dyrare att planka enligt nytt förslag

Det ska bli dyrare att planka. Trafikförvaltningen föreslår att det nu ska kosta 1850 kronor om man åker utan giltig biljett.

Förra året kostade plankning i kollektivtrafiken inom SL 327 miljoner kronor rapporterar Sveriges Radio Stockholm. Enligt ett nytt förslag från Trafikförvaltningen ska nuvarande böter höjas från 1500 kronor till 1850 kronor. Förhoppningen är att höjningen ska täcka inkomstbortfallet inom kollektivtrafiken. Nyligen klubbades budgeten i Region Stockholm där kollektivtrafiken får 13,9 miljarder kronor för 2024. Priset för 30-dagarsbiljetten höjs med 50 kronor och enkelbiljetten med tre kronor. Priset för reducerad biljett höjs inte.

valet2026

Askerson etta på Moderaternas lista

Politik Moderaterna har fastställt sin lista till fullmäktige, den toppas inte oväntat av kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson - Jag tackar för förtroendet att få toppa listan och tycker det är väldigt positivt att vi har en så bra mix av både nya och erfarna kandidater, säger han i ett uttalande.

Fler vapenbrott – narkotikabrotten minskar

Nyheter Antalet anmälda vapenlagsbrott ökade i Sigtuna kommun under 2025, samtidigt som flera andra brottstyper minskade. Det visar en genomgång av Brottsförebyggande rådets preliminära statistik som Newsworthy har gjort.

Singelolycka på Bilbyvägen

Nyheter Under kvällen inträffade en singelolycka på Bilbyvägen, väg 915, mellan Bärmö och Sigtuna industriområde. Räddningstjänsten ryckte ut till platsen.

Axelsson kritisk till visselblåsarfunktionen

Politik Marie Axelsson (S) riktar skarp kritik mot Sigtuna kommuns visselblåsarfunktion och har lämnat en interpellation till kommunfullmäktige som ska besvaras av Kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M).