Foto: Oskar Wegner

Blandade reaktioner på värmeböljan

Den pågående värmeböljan har väckt olika reaktioner bland invånarna i Märsta. Under en solig och varm dag passade märsta.nu på att prata med 13 personer i Märsta om hur de upplever det heta vädret.

Flera av de tillfrågade uttryckte uppskattning för värmen och såg den som en möjlighet att bada med familj och vänner, eller vara ute och röra på sig. Någon lyfte särskilt att det var perfekt väder för sportaktiviteter.

Men det fanns också de som tyckte att värmen blivit för påfrestande. En flicka menade att det var för varmt och att vinden inte gav tillräcklig svalka. En annan person tyckte däremot tvärtom – att det snarare kändes kallt och att det borde bli ännu varmare.

Värmeböljor kan samtidigt innebära påfrestningar för både människor och natur. Långvarig värme ökar risken för torka, algblomning i sjöar och gräsbränder, vilket gör att kommun och räddningstjänst följer utvecklingen noggrant.

Så många ska mönstra från kommunen

Nyheter Antalet unga som kallas till mönstring ökar i Sigtuna kommun. I år kallas 173 personer från kommunen, vilket är det högsta antalet sedan värnplikten återinfördes 2017, enligt statistik från Plikt- och prövningsverket.