Marie Karademir öppnar upp Bjurfors på Tingvalla. Foto: Pressbild/Bjurfors

Bjurfors etablerar på Tingvalla

Bjurfors kommer in på mäklarmarknaden i kommunen: - Efter många år i branschen och med stort kontaktnät och erfarenhet vill man sätta sin egen prägel på rutiner och processer, säger kontorschefen Marie Karademir i ett pressmeddelande.

Med över nio års erfarenhet från mäklarbranschen blir nu Marie Karademir den som blir kontorschef för Bjurfors som öppnar upp på Tingvalla:
– Sigtuna/Märsta behöver en erfaren premiummäklare på marknaden. Bjurfors ambitioner och rutiner rimmar med det jag känner är viktigt, säger Marie Karademir i ett pressmeddelande

Utöver sin erfarenhet som mäklare har Marie Karademir även suttit i kommunfullmäktige för Socialdemokraterna och kommunstyrelsen samt Bygg- och trafiknämnden.
– I vår organisation är vi oerhört noga med att få in rätt kompetens, erfarenhet och även med samma ambition som vi på Bjurfors har. Jag har känt till Marie, hennes resultat och hennes otroliga driv under en tid. Det är en stor ära att få berika vår organisation med Marie som franchisetagare i ett för oss viktigt distrikt. Jag är oerhört stolt att få möjligheten att arbeta med Marie säger Fredrik Kullman, Bjurfors Stockholm.

Arlanda rankas som Europas punktligaste storflygplats

Näringsliv Swedavia redovisar ett fortsatt positivt resultat för årets tredje kvartal, med ökad nettoomsättning och förbättrat rörelseresultat. Bolaget uppger att efterfrågan på flygresor ökade både inrikes och utrikes, samtidigt som de kommersiella intäkterna steg.

Quality Hotel Arlanda XPO prisas för fjärde året i rad

Näringsliv Quality Hotel Arlanda XPO fortsätter att imponera i hotellbranschen. För fjärde året i rad har hotellet utsetts till Sweden’s Leading Conference Hotel av World Travel Awards, ett pris som hyllar framstående insatser inom turism och gästupplevelser världen över.

Terminal 5 blev Catwalk – Firade modevecka

Näringsliv Runt om i världen pågick modeveckor och så även på Sveriges största flygplats, Arlanda. Under fredagen förvandlades Terminal 5 till en stor catwalk för en dag när butikerna på flygplatsens nya Marknadsplats visade upp höstens mode för förbipasserande resenärer.