Lars Björling (SfS)Foto: Sigtuna kommun

Björling: Desperat utspel om Gröna Ladan

Socialdemokraterna är desperata, det anser Lars Björling (SfS), ordförande i Kultur- och fritidsnämnden: - Eftersom en förlängning av avtalet ligger så pass långt fram i tiden har Regnbågskoalition aldrig diskuterat frågan, skriver Björling i mail till märsta.nu

Socialdemokraternas utspel om att förlänga kontraktet med Gröna Ladan anses vara ett desperat försök att skapa en kris som inte finns men som de ska rädda, det anser Lars Björling (SfS), ordförande i Kultur- och fritidsnämnden. Björling säger att en förlängning inte är aktuell just nu eftersom kontraktet med Gröna ladans fastighetsägare Anders Leffler gäller fram till i mitten av juli 2020
– Eftersom en förlängning av avtalet ligger så pass långt fram i tiden har Regnbågskoalition aldrig diskuterat frågan och när den blir aktuell för Alliansgruppen så kommer min starka rekommendation vara att givetvis förlänga hyresavtalet och låta Gröna Ladans vänner fortsätta med sin verksamhet. Det är jag övertygad om att minna kollegor i Alliansgruppen ställer upp på, uppger Lars Björling.

Klart: Sigtunarännet körs på söndag

Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.

Så blir nya busstorget i Sigtuna

Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)

dödsolycka i valsta

Hovrätten dömer man för dödsolycka i Valsta

Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.