Foto: Daniel Iskander

Bilstölder minskar kraftigt i kommunen

Nya siffror visar att bilstölderna i kommunen minskar kraftigt.

Antalet bilstölder i Sverige har minskat kraftigt sedan början av 2000-talet. I Sigtuna kommun har nedgången varit särskilt stor, med en minskning på 87 procent sedan millennieskiftet. Under de senaste fem åren har i genomsnitt 40 bilar stulits per år i kommunen, jämfört med omkring 310 per år vid sekelskiftet, enligt siffror som Newsworthy sammanställt

Den kraftiga minskningen av bilstölder i landet beror främst på bättre elektroniska stöldskyddssystem i nyare bilar, vilket gjort det svårare att tjuvkoppla fordon. Samtidigt ökar andelen stulna bilar som aldrig återfinns. I dag försvinner cirka 32 procent av alla anmälda fordon, vilket tyder på att många antingen plockas isär eller förs utomlands.

Trots den positiva trenden i Sverige är bilbrottsligheten hög i ett europeiskt perspektiv. Enligt en rapport från försäkringsbolaget If var Sverige det land i Europa med näst flest bilstölder per capita under 2021, endast Italien hade högre siffror.

Flest bilstölder sker i Stockholm, men sett till antalet fordon är Helsingborg den mest utsatta kommunen. Ydre kommun har däremot haft lägst antal bilstölder, med endast en bil stulen på fem år.

Barnmorskor i Märsta gör hembesök efter förlossning

Nyheter Nyblivna föräldrar i Märsta erbjuds nu hembesök av barnmorskor för att öka tryggheten och ge stöd efter förlossningen. Projektet, som startade som pilot i Rinkeby, har nu permanentats och sprids till flera mottagningar inom Region Stockholm.

valet2026

Lokala V-politiker på riksdagslistan

Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.

valet2026

Askerson etta på Moderaternas lista

Politik Moderaterna har fastställt sin lista till fullmäktige, den toppas inte oväntat av kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson - Jag tackar för förtroendet att få toppa listan och tycker det är väldigt positivt att vi har en så bra mix av både nya och erfarna kandidater, säger han i ett uttalande.