Bilrånet skedde i Sigtuna.Foto: Jamshid Jamshidi/arkiv

Bilkapning i Sigtuna

En man rånades på sin bil utanför sitt hem i Sigtuna av två maskerade män. Rånarna försvann sedan från platsen i okänd riktning. – Vi pratar med målsägande för att hämta in fler uppgifter, säger Eva Nilsson vid polisen.

Larmet om bilkapningen i Sigtuna inkom till polisen klockan 21.10 på tisdagen. Två maskerade män tilltvingade sig en bil under hot. Enligt polisen hade rånarna sagt att de var beväpnade med pistol, men ska inte ha dragit fram vapnet. Rånet skedde utanför bilförarens bostad, och gärningsmännen flydde platsen i okänd riktning. Polisen uppger att den stulna bilden är en nyare mörkblå Audi men registreringsnummer ***183. Bilen är utlarmad till alla patruller och eftersöks av polis.
– Det är ett fritt sökande eftersom att det gått en tid, och man kan åka åt en del håll från Sigtuna. Men vi är på plats och pratar med målsägande för att hämta in fler uppgifter, säger Eva Nilsson vid polisens ledningscentral.

På onsdagsmorgonen meddelar Polisen att man ännu inte fått någon träff på bilen i sina sökningar. Men den är fortsatt efterlyst.

Uppdaterad kl. 7.16

Första maj uppmärksammades på Sätuna torg

Politik 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening