Foto: Arkiv/Jamshid Jamshidi

Biljettkontrollant attackerades på tåg

En biljettkontrollant attackerades i samband en kontroll under eftermiddagen.

Biljettkontrollanter genomförde en kontroll på ett pendeltåg mot Märsta vid 17-tiden. I samband med kontrollen attackerades kontrollanten med en spark och ett slag. När polisen anlände gjorde hon motstånd och försvårade gripande. Hon misstänks nu för våld mot tjänsteman och våldsamt motstånd. Kvinnan fick handfängsel och avlägsnades med stöd av paragraf 13 i Polislagen. Det innebär att polisen har rätt att avvisa eller avlägsna personen från ett visst område om det är nödvändigt för att ordningen ska kunna upprätthållas.

Billigare SL-resor för studenter i Sigtuna kommun

Politik Studenter i Märsta, Sigtuna och Rosersberg får billigare resor när SL lanserar en ny terminsbiljett hösten 2026. Den nya biljetten innebär att kostnaden per månad sänks från 650 till 400 kronor, en minskning med nästan 40 procent.

Märsta station rustas upp – del av nationell plan

Politik Trafikverket föreslår att Märsta station byggs om till ett modernt resecentrum inom ramen för den nationella transportplanen för 2026–2037. Satsningen innebär en upprustning av en av Sigtuna kommuns viktigaste knutpunkter för kollektivtrafiken.

Majoriteten av resenärer anser att det är fel att åka utan biljett

Nyheter En ny rapport från Kollektivtrafikbarometern visar att 93 procent av resenärerna tycker att det är fel att resa utan giltig biljett i kollektivtrafiken, inklusive SL. Trots det finns grupper som ibland väljer att inte betala, framför allt yngre personer, män, studenter och personer som reser dagligen i storstadsområden.