Förföljandet pågick i kommunenFoto: Genrebild/Jamshid Jamshidi
Biljakt genom Rosersberg – två efterlysta gripna
Två män greps efter en vild biljakt genom Rosersberg och på E4:an. Enligt uppgifter till märsta.nu var männen efterlysta. – Det slutade när de körde ner i diket, säger Fredrik Ladenstedt på polisen.
Under torsdagskvällen pågick en vild biljakt genom kommunen. Det var i höjd med Stora Wäsby på E4:an som en polispatrull försökte genomföra en rutinkontroll och stoppa en personbil. Men istället för att stanna försökte föraren åka ifrån polisen, vilket ledde till den dramatiska biljakten i halkan. Färden svängde av till Rosersberg där flera patruller jagade bilen. Efter ett tag vände bilen om och började åka mot E4:an igen.
– Det slutade sen på Vallentunavägen, säger Fredrik Ladenstedt, som jobbar som stationsbefäl.
Männen efterlysta
Jakten slutade när föraren till bilen tappade kontrollen över bilen och åkte ner i diket. Enligt Ladenstedt flydde tre personer platsen till fots, men två av dem greps efter att ha spårats av hundpatruller. Enligt uppgifter till märsta.nu var de bägge männen efterlysta sen tidigare.
– Ja det skulle till ett annat ärende också, säger Ladenstedt.
De gripna männen är nu misstänkta för flera brott.
– Jag vet inte vilka trafikbrott men föraren är misstänkt för drograttfylleri och passageraren är misstänkt för ringa narkotikabrott för att ha varit påverkad men inte kört bilen, man har förhört de och tagit prover.
Politik 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.
Ung & Student Sultan Abu-Tayea, elev i årskurs ett på teknikprogrammet vid Svea gymnasium i Sollentuna, har tilldelats 50 000 kronor i investeringskapital för sin affärsidé DriveClean – en mobil biltvättstjänst där bilen rengörs med ånga direkt på plats hos kunden.
Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.
Politik Nyligen visade statistik att Sigtuna kommun har låg lärarbehörighet i skolorna. Nu föreslår Liberalerna drastiska åtgärder för att höja behörigheten.
Nyheter Polisen i region Stockholm har tillsammans med samtliga kommuner i Stockholms län, inklusive Sigtuna kommun, skickat ut årets trygghetsmätning till invånare mellan 16 och 85 år. Syftet är att undersöka hur trygga medborgarna känner sig och hur många som utsatts för brott.
Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.