Förföljandet pågick i kommunenFoto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Biljakt genom Rosersberg – två efterlysta gripna

Två män greps efter en vild biljakt genom Rosersberg och på E4:an. Enligt uppgifter till märsta.nu var männen efterlysta. – Det slutade när de körde ner i diket, säger Fredrik Ladenstedt på polisen.

Under torsdagskvällen pågick en vild biljakt genom kommunen. Det var i höjd med Stora Wäsby på E4:an som en polispatrull försökte genomföra en rutinkontroll och stoppa en personbil. Men istället för att stanna försökte föraren åka ifrån polisen, vilket ledde till den dramatiska biljakten i halkan. Färden svängde av till Rosersberg där flera patruller jagade bilen. Efter ett tag vände bilen om och började åka mot E4:an igen.

– Det slutade sen på Vallentunavägen, säger Fredrik Ladenstedt, som jobbar som stationsbefäl.

Männen efterlysta
Jakten slutade när föraren till bilen tappade kontrollen över bilen och åkte ner i diket. Enligt Ladenstedt flydde tre personer platsen till fots, men två av dem greps efter att ha spårats av hundpatruller. Enligt uppgifter till märsta.nu var de bägge männen efterlysta sen tidigare.
– Ja det skulle till ett annat ärende också, säger Ladenstedt.
De gripna männen är nu misstänkta för flera brott.

– Jag vet inte vilka trafikbrott men föraren är misstänkt för drograttfylleri och passageraren är misstänkt för ringa narkotikabrott för att ha varit påverkad men inte kört bilen, man har förhört de och tagit prover.

Första maj uppmärksammades på Sätuna torg

Politik 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening