Foto: Jamshid Jamshidi

Biljakt genom kommunen

Polisen jagade en bil som inte stannade genom Sigtuna kommun under dagen.

Många märsta.nu-läsare såg hur polis jagade en bil genom Märstarondellen och vidare på 263:an mot Sigtuna. Färden fortsatte därefter via Pilsbo mot Uppsala. Enligt polisen ska det ja blivit stopp i Uppsala län. Orsaken till jakten var att föraren inte stannade för en kontroll.

regionsvalet

Längst väntetider till BUP i Stockholm

Politik Stockholms barn och ungdomar har lägst andel i landet som får tid hos barn- och ungdomspsykiatrin inom vårdgarantins gräns på 30 dagar. Det visar ny statistik från Sveriges Kommuner och Regioner.

Extra

Yxkvinna söktes i Steningeområdet

Blåljus Polisen larmades efter uppgifter om en kvinna som ska ha gått med en yxa längs vägen mot Steningebadet. Trots sökinsats med patrull och helikopter anträffades ingen misstänkt.

Mordet i Sigtunafjärden

Misstänkt i mordutredning i Sigtuna omhäktad

Nyheter Attunda tingsrätt har beslutat att en 50-årig man ska vara kvar i häkte, misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden 2015. Åklagaren har fått förlängd tid att väcka åtal.