En vild biljakt startade i Rosersberg och slutade i Strängnäs i natt.
Polis kontrollerade en bil på E4:an vid Trafikplats Rosersberg vid 2.40 i natt, men innan polisen var klara så körde föraren iväg söderut mot Stockholm. Färden slutade först i Strängnäs där polisen stoppade bilen med hjälp av spikmattor, rapporterar Aftonbladet. Färdin gick stundtals i över 220 km/h. I Strängnäs greps mannen misstänkt för bland annat drograttfylleri, grov vårdslöshet i trafik samt grov olov körning enligt Polisen.
Ingen person skadades men ett annat fordon fick punktering då det körde på spikmattan som användes. Enligt Aftonbladet rör det sig om att föraren körde en stulen bil men det är inget som polisen kan bekräfta. Towe Hägg vid Polisens regionledningscentral säger till märsta.nu att den misstänkte inte är folkbokförd i Sigtuna kommun.
Nyheter Föräldrar i Sigtuna fortsätter att dela vabben ojämställt. Under de senaste tolv månaderna stod männen för 38 procent av alla vabbdagar i kommunen – den lägsta andelen på över tio år, enligt Försäkringskassan.
Blåljus Vid 2-tiden i natt inträffade ytterligare ett våldsbrott i Märsta. En man grips misstänkt för grov misshandel. Den utsatte är en kvinna som förts till sjukhus.
Politik Oppositionspartierna Socialdemokraterna, Vänsterpartiet, Miljöpartiet och Centerpartie riktar skarp kritik mot den moderatledda kommunledningens beslut att tacka ja till ett möte med regeringens samordnare för frivillig återvandring.
Nyheter Allt fler småhus i Sigtuna och övriga Stockholms län visar tecken på klimatrisker som kan leda till skador vid extremväder. Enligt en ny sammanställning från If och Anticimex har mer än var fjärde villa i länet brister som kan göra dem sårbara vid exempelvis översvämning eller skyfall.
Nyheter En nederländsk lastbilschaufför i 20-årsåldern stoppades vid Öresundsbron med stora mängder narkotika i lasten. Han uppgav att han var på väg till Arlanda flygplats, men i lastutrymmet hittades heroin och cannabisharts till ett uppskattat värde av flera miljoner kronor.