Foto: Jamshid Jamshidi

Biljakt förbi Märsta

En förare som vägrade stanna i samband med poliskontroll på E4:an satte fart från Knivsta mot Stockholm förbi Märsta.

Tidigt i morse skulle en bil stoppas för kontroll på E4:an i Knivsta, föraren vägrade dock stanna utan satte gasen i botten. Färden gick i höga hastigheter rapporterar Aftonbladet, uppemot 180 kilometer i timmen. Polispatrullen avbröt jakten i höjd med Rotebro, föraren tappade kontroll över bilen i Solna där han voltade. Han klarade sig dock utan skador men är misstänks för olovlig körning, vårdslöshet i trafik och för att ej ha stannat på polismans tecken. Föraren är minderårig enligt tidningen.

Första maj uppmärksammades på Sätuna torg

Politik 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening