Foto: Jamshid Jamshidi/Genrebild

Bilister började slåss

Två bilister började slåss vid Brista under onsdagskvällen.

Efter en trafikincident vid Brista började två personer slåss. Det är oklart vad som orsakat dispyten. Men de båda slutar slåss när polisen anländer. Det hela renderar i vardera anmälningar om misshandel. Ingen skadas och de inblandade är i 30 respektive 45 årsåldern.

Barnmorskor i Märsta gör hembesök efter förlossning

Nyheter Nyblivna föräldrar i Märsta erbjuds nu hembesök av barnmorskor för att öka tryggheten och ge stöd efter förlossningen. Projektet, som startade som pilot i Rinkeby, har nu permanentats och sprids till flera mottagningar inom Region Stockholm.

valet2026

Lokala V-politiker på riksdagslistan

Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.