Bilförsäkringar blir dyrare i Sigtuna – snittpriset steg med över 500 kronor
Priset på bilförsäkringar i Sigtuna kommun har ökat markant det senaste året enligt en ny undersökning som Compricer har gjort.
Enligt nya siffror från jämförelsetjänsten Compricer steg snittkostnaden för en helförsäkring från 6 855 kronor år 2023 till 7 426 kronor år 2024 – en ökning med över 500 kronor.
Sigtuna ligger därmed nära toppen på listan över de kommuner i Sverige med högst försäkringskostnader. I jämförelse kostade en helförsäkring i genomsnitt 7 455 kronor i Stockholms län. Dyrast i landet var Botkyrka, där snittpriset låg på 8 711 kronor. Även Solna tog sig in på topp 10-listan med ett snitt på 7 537 kronor. Alla kommuner i toppen låg i Stockholmsområdet.
Statistiken baseras på alla helförsäkringar som tecknades via Compricer under åren 2023 och 2024.
Notiser Trafikverket går nu ut och varnar för att trafiken kan bli riktigt besvärlig i Sigtuna kommun under torsdagen och fredagen. Prognosen visar på mycket snö i kombination med kraftig vind, och myndigheten uppmanar bilister att stanna hemma om resan inte är nödvändig.
Blåljus Tre personer misstänks för brott efter ett bråk i en lägenhet i Märsta under tisdagen. En kvinna i 30-årsåldern misstänks för misshandel och grovt olaga hot.
Blåljus En markbrand bröt under tisdagsmorgonen ut i närheten av E4 mellan Märsta och Rosersberg. Räddningstjänsten var snabbt på plats och branden kunde släckas inom kort.
Nyheter Under nyårsafton erbjuder Swedavia och Stockholm Arlanda Airport kostnadsfri parkering för hundägare som vill ge sina djur en lugnare nyårsnatt.
Notiser Stormen Johannes drog in över norra och mellersta Sverige under lördagen, men i Sigtuna kommun rapporterades ett relativt lugnt läge under kvällen och natten. Det enda kända tillbudet var att ett träd föll över väg 255, vilket orsakade tillfälliga störningar.
Nyheter Efter julen ökar antalet julgranar som lämnas i naturen, något som både skadar miljön och kan vara ett brott. I Sigtuna kommun finns möjlighet att få granen hämtad genom kommunens avfallsbolag.
Politik Antalet anställda läkare, sjuksköterskor och undersköterskor i Region Stockholm har ökat med över 2 000 personer sedan 2023, samtidigt som intresset för att arbeta i regionen har ökat kraftigt.
Nyheter SMHI har utfärdat en gul vädervarning för kraftig vind i delar av Uppland, vilket även berör Sigtuna kommun. Varningen gäller lördag kväll mellan klockan 18 och 23.