Bilförare i Sigtuna stoppades efter vinglig färd – misstänks för olovlig körning
En bilförare vinglade på väg 263 norr om Sigtuna. Polis larmades och föraren stoppades.
Vid lunchtid på lördagen larmade ett bilburet vittne polisen om en bil som vinglade kraftigt mellan filerna norr om Sigtuna. Polisen tog kontakt med vittnet och skickade en patrull för att kontrollera fordonet.
Strax efter larmet stoppades föraren, och en inledande misstanke om rattfylleri undersöktes. Föraren fick genomgå ett alkoholtest som visade negativt. Vidare utredning avslöjade att den vingliga körningen orsakades av att föraren inte använde glasögon, trots att detta är ett krav för att denne ska få köra bil.
En anmälan om olovlig körning har upprättats, och polisen påminner om vikten av att följa de medicinska krav som ställs för körkortsinnehav.
Nyheter Sigtuna kommun ligger under de nya gränsvärdena för luftföroreningar enligt EU:s kommande luftkvalitetsdirektiv. En analys från Hjärt-Lungfonden visar att halterna av partiklar och kvävedioxid i kommunen håller sig på godkända nivåer, vilket bidrar till bättre folkhälsa.
Nyheter Föräldrar i Sigtuna fortsätter att dela vabben ojämställt. Under de senaste tolv månaderna stod männen för 38 procent av alla vabbdagar i kommunen – den lägsta andelen på över tio år, enligt Försäkringskassan.
Blåljus Vid 2-tiden i natt inträffade ytterligare ett våldsbrott i Märsta. En man grips misstänkt för grov misshandel. Den utsatte är en kvinna som förts till sjukhus.
Politik Oppositionspartierna Socialdemokraterna, Vänsterpartiet, Miljöpartiet och Centerpartie riktar skarp kritik mot den moderatledda kommunledningens beslut att tacka ja till ett möte med regeringens samordnare för frivillig återvandring.
Nyheter Allt fler småhus i Sigtuna och övriga Stockholms län visar tecken på klimatrisker som kan leda till skador vid extremväder. Enligt en ny sammanställning från If och Anticimex har mer än var fjärde villa i länet brister som kan göra dem sårbara vid exempelvis översvämning eller skyfall.