En bilförare åkte fast för rattfylleri efter att polis kontrollerat förare utanför Märsta Centrum.
På lördagsförmiddagen genomförde polisen en trafikkontroll vid Märsta Centrum där ett flertal bilister testades för alkoholpåverkan. En kvinna i 50-årsåldern blåste positivt och hennes alkoholhalt uppmätes till 0,25 milligram per liter i utandningsluften efter kroppsbesiktningen. Hon har delgivits misstanke om rattfylleri. Hon erkände brott och ärendet kommer hanteras enligt arbetssättet för snabbare lagföring där ett bötesbelopp kommer utdelas vilket bestäms av åklagare.
Nyheter Rosersberg blir en av de första platserna i landet där särskilda avdelningar för barn och unga inom Kriminalvården ska startas. Planen är att verksamheten ska vara i drift från den 1 juli 2026.
Nyheter Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott har beslutat att sänka hastigheten på flera gator i Sigtuna stad från 50 till 40 kilometer i timmen. Omskyltning planeras till sommaren.
Nyheter Svenska kyrkan i Märsta har genomfört en beredskapsövning för att klara verksamheten även vid större kriser. Under två dagar i början av mars testades arbetet helt utan el och diesel.
Nyheter Planer på ett pilotprojekt med självkörande pendeltåg växer fram i Sigtuna kommun. Sträckan som pekas ut går mellan Märsta, Rosersberg, Sigtuna och Stockholm Arlanda Airport – ett av de mest trafikerade områdena i norra länet.