Foto: Jamshid Jamshidi

Bilförare fast för rattfylla

En bilförare åkte fast för rattfylleri efter att polis kontrollerat förare utanför Märsta Centrum.

På lördagsförmiddagen genomförde polisen en trafikkontroll vid Märsta Centrum där ett flertal bilister testades för alkoholpåverkan. En kvinna i 50-årsåldern blåste positivt och hennes alkoholhalt uppmätes till 0,25 milligram per liter i utandningsluften efter kroppsbesiktningen. Hon har delgivits misstanke om rattfylleri. Hon erkände brott och ärendet kommer hanteras enligt arbetssättet för snabbare lagföring där ett bötesbelopp kommer utdelas vilket bestäms av åklagare.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening