Foto: Jamshid Jamshidi

Bilförare fast för rattfylla

En bilförare åkte fast för rattfylleri efter att polis kontrollerat förare utanför Märsta Centrum.

På lördagsförmiddagen genomförde polisen en trafikkontroll vid Märsta Centrum där ett flertal bilister testades för alkoholpåverkan. En kvinna i 50-årsåldern blåste positivt och hennes alkoholhalt uppmätes till 0,25 milligram per liter i utandningsluften efter kroppsbesiktningen. Hon har delgivits misstanke om rattfylleri. Hon erkände brott och ärendet kommer hanteras enligt arbetssättet för snabbare lagföring där ett bötesbelopp kommer utdelas vilket bestäms av åklagare.

Barnmorskor i Märsta gör hembesök efter förlossning

Nyheter Nyblivna föräldrar i Märsta erbjuds nu hembesök av barnmorskor för att öka tryggheten och ge stöd efter förlossningen. Projektet, som startade som pilot i Rinkeby, har nu permanentats och sprids till flera mottagningar inom Region Stockholm.

valet2026

Lokala V-politiker på riksdagslistan

Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.