Strålkastare är ett hett villebråd bland tjuvarna. Foto: Insändarbild/Arkiv
Bildelar stjäls fortfarande
Det är fortsatt högrisk för bildelsstölder i dyrare bilar: - Man använder dem för att reparera bilar. Det kan också vara så att man helt enkelt har en marknad för det här och gör pengar på det, säger Torbjörn Serrander utredare på Larmtjänst till P4 Stockholm.
Under en lång tid har stölder från bilar drabbat framförallt bilägare i Stockholm. Det handlar om dyrare bilmodeller som blir av med rattar, airbags, navigationsutrustning, strålkastare och annat av värde: – Man använder dem för att reparera bilar. Det kan också vara så att man helt enkelt har en marknad för det här och gör pengar på det, säger Torbjörn Serrander utredare på Larmtjänst till P4 Stockholm.
Torbjörn Serrander tror att större mängder av delarna hamnar i Baltikum sen har man lyckats hitta en del så långt bort som i Kina. Skadorna i bilen blir stora när tjuvarna går in, det leder till omfattande kostnader för försäkringsbranschen. Att montera bort sakerna är också lätt för tjuven. Stölderna är svåra att skydda sig mot enligt Serrander. Några tips på vägen för att förebygga är att ställa bilen i ett garage, ha ett fungerande larm samt DNA-märka.
Nyheter Midsommar är en av årets största resehelger och många väljer bilen för att ta sig till firanden utanför hemorten. Det innebär att trafiken ökar på flera stora vägar i landet – särskilt inför helgen.
Nyheter Sigtuna kommun noterar i maj den lägsta ungdomsarbetslösheten sedan februari 2020. Det visar den senaste månadsstatistiken från Arbetsförmedlingen.
Notiser SMHI har utfärdat en varning för hög brandrisk i skog och mark under fredagen den 14 juni. I Sigtuna kommun gäller varningen för samtliga delar av kommunen – med undantag för de västra områdena, väster om Garnsviken.
Nyheter Sommarlovet är här och med det fylls Sigtunas strandbad av både badsugna barn och lediga vuxna. Den senaste mätningen av vattentemperaturerna visar att badsäsongen nu är i gång, även om temperaturen i vattnet fortfarande är något försiktig.
Nyheter Ett nytt torg i den estländska staden Rakvere har fått namnet Sigtunaplatsen, som ett tack till Sigtuna kommun för det långvariga vänortssamarbetet.
Blåljus En trafikolycka med fem personbilar inträffade på E4 i södergående riktning vid trafikplats Rosersberg under tisdagsförmiddagen. Olyckan skedde i det vänstra körfältet, mellan av- och påfarten.
Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).
Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.
Politik Sigtuna kommun ritar om kartan inför nästa val. Ett nytt valdistrikt tillkommer och tre andra justeras – allt för att följa reglerna om hur många röstberättigade som får finnas i ett distrikt, och för att göra det enklare för folk att ta sig till sin vallokal.
Blåljus Polisen varnar nu för en våg av bedrägerier riktade mot äldre personer i norra Storstockholm. Under de senaste dagarna har flera fall rapporterats i Sigtuna, Sollentuna och Upplands Väsby där personer blivit lurade att lämna ifrån sig bankkort, koder och andra värdesaker.
Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.