Branden på Baldergatan i ValstaFoto: InsändarbildTvå bilar brann på NorrbackavägenFoto: Insändarbild
Bilbränder i natt
Det brann vid två parkeringar under natten i Valsta och Norrbacka.
Vid 2-tiden i natt larmades brandkår ut till två olika bränder i Märsta, dels på Baldergatan i Valsta och på Norrbackavägen. Vid båda tillfällena var det bilar som brann på en parkering. Flera fordon drabbades i samband med bränderna. Totalt skadades fyra bilar på Baldergatan och två bilar på Norrbacka. I båda fallen hat polis upprättat en anmälan om skadegörelse.
Nyheter märsta.nu rapporterade tidigare i veckan om Valsta är med i kartläggningen "Utsatta områden". Men Valstas status har ändrats från "riskområde" till "utsatt område"
Nyheter En flygplatsarbetare i 30-årsåldern fick på lördagsmorgonen en huvudskada efter att ha slagit i ett metallföremål under ett flygplan, enligt polisen.
Nyheter Ett SAS-plan som lyfte från Arlanda på fredagsmorgonen tvingades återvända kort efter start på grund av en spricka i cockpitrutan, enligt Expressen.
Nyheter Lokalpolisområde Sollentuna/Upplands-Väsby/Sigtuna genomför under två dagar en riktad insats kopplad till Orange Day, med fokus på att uppmärksamma och motverka våld mot kvinnor och flickor.
Nyheter Strax före midnatt larmades polis till Sätunaområdet med anledning av skottlossning mot en bil. En man har gripits misstänkt för bland annat mordförsök.