Bilbrand under söndagskvällen vid Halmsjön

Under söndagskvällen, klockan 19:40, inkom ett larm till räddningstjänsten om en bilbrand vid Halmsjön, som ligger i närheten av Arlanda Flygplats.

Situationen eskalerade när bilens motor plötsligt började brinna under färd. Föraren agerade snabbt och stannade fordonet, men när motorhuven öppnades intensifierades elden och röken kraftigt.

Roger Sverndal, befäl på räddningstjänsten, uppger för UNT: ”När vi anlände till platsen hade bilen redan drabbats av fullständig brand.”

Det hela visar på den oväntade faran som kan uppstå även under vardagliga situationer. Räddningstjänsten var snabbt på plats för att hantera situationen och säkerställa att ingen kom till skada.

Markbrand vid E4 i Rosersberg

Nyheter En markbrand bröt under tisdagsmorgonen ut i närheten av E4 mellan Märsta och Rosersberg. Räddningstjänsten var snabbt på plats och branden kunde släckas inom kort.