Brand vid Oriongatan i Steninge under nattenFoto: Insändarbild

Bilbränder i Valsta och Steninge

Bilar brann vid 3-tiden i både Valsta och Steninge.

Vid 3.30 i natt brann det på Oriongatan i Steninge, en bil som stod på gästparkeringen hade börjat brinna, det stod även bilar i anslutning till den som riskerade att antändas. Svart rök steg mot himlen och det luktade bränt i stora delar av Valsta och Steninge i samband med branden. Innan dess, omkring klockan 3, anmäldes en annan brand på Atletvägen vid Midgårdsvallen. Polisen har skrivit anmälan om skadegörelse genom brand men det finns inga misstänkta.

Polisens medborgarlöften – Inga utsatta områden

Nyheter Polisen i lokalpolisområde Sollentuna har ingått en överenskommelse med kommunerna Sigtuna, Sollentuna och Upplands Väsby för att öka tryggheten i det offentliga rummet och minska brottsligheten. Avtalet gäller till och med 2026, med möjlighet till förlängning.

161 brottsanmälningar i Sigtuna under vecka 29

Nyheter Polisen har tagit emot 161 anmälningar om misstänkta brott i Sigtuna kommun under vecka 29, alltså perioden 14–20 juli. Av dessa rör 83 anmälningar händelser som ska ha inträffat under själva veckan, medan övriga gäller tidigare tillfällen.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening