Foto: Magnus Granhagen
Foto: Magnus Granhagen

Bilar förstörda i brand

En brand bröt ut på en parkering i Valsta under natten.

Vid 23.15-tiden larmades brandkår till Valsta där en brand brutit ut på Ymergatans parkering. Ett flertal fordon förstördes i branden. Det är andra gången den senaste veckan som det brinner på parkering i Valstaområdet. Polisen har tidigare gått ut med att även dessa bränder kan kopplas till en motreaktion från kriminella nätverk mot polisens insatser. Polisen uppger att man lyckades släcka den brinnande bilen men att två andra bilar också drabbats av skador.

Många villor riskerar fuktskador vid kraftigt regn

Nyheter Allt fler småhus i Sigtuna och övriga Stockholms län visar tecken på klimatrisker som kan leda till skador vid extremväder. Enligt en ny sammanställning från If och Anticimex har mer än var fjärde villa i länet brister som kan göra dem sårbara vid exempelvis översvämning eller skyfall.

Hotfull man missade flyg

Blåljus En man som skulle resa iväg till Thailand från Arlanda fick ändra sina planer sedan han uppträtt hotfullt mot andra resenärer.