Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Bil voltade på Arlandaleden

En person fördes till sjukhus efter olyckan på Arlandaleden under eftermiddagen.

Polis, ambulans och brandkår kallades till en trafikolycka på Arlandaleden i höjd med Jumbo Hostel. Enligt de första uppgifterna från SOS voltade en personbil. Polisen uppger på sin hemsida att det är flera fordon inblandade i olyckan och att trafiken till Arlanda inte kan passera på grund av fordonen.

Vid 19-tiden var olyckan avklarad och en person fördes till sjukhus med okända skador. Trafiken ska nu flyta på igen efter att en bil bärgats.

Uppdaterad kl. 19.17

EXTRA

Misshandel vid restaurang i Märsta

Nyheter Polis och ambulans larmades på lördagskvällen till en restaurang i Märsta efter en misstänkt misshandel. En person hade blivit slagen utanför restaurangen och uppgavs ha skador i huvudet.

Flygplan mot Arlanda larmade om rök i kabin

Nyheter Ett flygplan från Air France, på väg från Paris till Arlanda, aktiverade ett nödlarm på lördagskvällen efter en indikation om möjlig rökutveckling i kabinen. Händelsen inträffade när planet befann sig på hög höjd, cirka tre mil söder om Stockholm.

Skuldsatt man blev av med 5000 kronor i utmätning

Nyheter En man i 60-årsåldern skulle resa från Arlanda, men stoppades av polisen efter begäran från Kronofogden. På plats kunde polisen utmäta kontanter till ett värde av cirka 5 000 kronor, då mannen har stora skulder.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening