Polis vid rondellen under nattenFoto: Magnus GranhagenPå morgonen hade bilen ännu inte bärgatsFoto: Insändarbild
Vild biljakt slutade i Märsta
Polisen försökte stoppa en bil på E4:an men färden tog slut först i en rondell i Märsta: - Föraren misstänks för drograttfylleri, säger Eva Nilsson vid Polisens ledningscentral.
Kring Väsby försökte polis stanna en bil för kontroll, föraren trycket dock gasen i botten och försvann ner på Norrsundavägen. Efter en kort stund så larmas polis till Sundvedarondellen på väg 263 där bilen kört in i rondellen. En person medtas för kroppsbesiktning och misstänkts för drograttfylleri, passageraren i bilen klagar på smärta i huvud och fick åka ambulans. Föraren misstänks även för en rad andra trafikbrott enligt Polisen.
Polisen i Sollentuna/Upplands Väsby/Sigtuna skriver på sin facebooksida att biljakten stundtals gick i hastigheter över 220 km/h. I bilen satt två personer med långt kriminellt förflutet och tillhör några av de grovt organiserade brottsliga nätverk som verkar i våra områden.
Notiser Fem personer döms för grov narkotikasmuggling efter att ett paket med möbler visat sig innehålla stora mängder cannabis. Försändelsen stoppades på Arlanda i oktober.
Politik Oppositionsregionrådet Kristoffer Tamsons (M) i Region Stockholm lämnar politiken i samband med höstens val. Det skriver han i ett inlägg på Facebook.
Nyheter Rosersberg blir en av de första platserna i landet där särskilda avdelningar för barn och unga inom Kriminalvården ska startas. Planen är att verksamheten ska vara i drift från den 1 juli 2026.