Polis vid rondellen under nattenFoto: Magnus Granhagen
På morgonen hade bilen ännu inte bärgatsFoto: Insändarbild

Vild biljakt slutade i Märsta

Polisen försökte stoppa en bil på E4:an men färden tog slut först i en rondell i Märsta: - Föraren misstänks för drograttfylleri, säger Eva Nilsson vid Polisens ledningscentral.

Kring Väsby försökte polis stanna en bil för kontroll, föraren trycket dock gasen i botten och försvann ner på Norrsundavägen. Efter en kort stund så larmas polis till Sundvedarondellen på väg 263 där bilen kört in i rondellen. En person medtas för kroppsbesiktning och misstänkts för drograttfylleri, passageraren i bilen klagar på smärta i huvud och fick åka ambulans. Föraren misstänks även för en rad andra trafikbrott enligt Polisen.

Polisen i Sollentuna/Upplands Väsby/Sigtuna skriver på sin facebooksida att biljakten stundtals gick i hastigheter över 220 km/h. I bilen satt två personer med långt kriminellt förflutet och tillhör några av de grovt organiserade brottsliga nätverk som verkar i våra områden.

Uppdaterad 7.44

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening